Δημοσιεύτηκε: 20 Ιαν 2010, 13:32
από kzlazy
Παιδιά, τελικά μάλλον κάτι αντιλαμβάνομαι εγώ στραβά...

Κάποιος συζητά για το θέμα του αν πρέπει να παίρνει κανείς γενικά και αόριστα υπηκοότητα. Επισημαίνω ήρεμα και μάλλον με αρκετές κουβέντες (ίσως φλύαρα) ότι το θέμα είναι βαθύ, και o pskt μου αντιτάσσει ότι η υπηκοότητα είναι κάτι σαν πασπαρτού ή πανάκεια για κάθε ασθένεια, και μετά ο Μakis με προσφωνεί «μεγάλο», αναρωτιέται αν είμαι νομικός και παραθέτει την ιστορία που του έτυχε παραπονούμενος για τα κακά της γραφειοκρατείας. Δεν έχει σχέση αν (δεν) είμαι νομικός. Μπορεί όντως να μην έχω προσωπική πείρα (ναι δεν έχω, σχολίασα όμως τα περί προσωπικών εμπειριών και πόσο τις σέβομαι) και πραγματικά στεναχωριέμαι που έπρεπε να έχεις κι εσύ αυτήν την εμπειρία. Το καταλαβαίνω περισσότερο από ότι φαντάζεσαι. Ισως όμως δεν είναι αυτό το θέμα.

Δεν φαντάζομαι ότι αν ήμουν στη Νέα Ζηλανδία στη θέση της γυναίκας σου θα μου έστρωναν χαλί. Αν όμως μου έστρωναν (είναι πιθανό) αυτό θα έδειχνε ότι έχουν ένα καλύτερο τρόπο να διαχειρίζονται τις αντίστοιχες καταστάσεις, εκεί στο μακρινό νησί τους. Κατ'επέκταση μπορεί και να είναι πολύ καλύτεροι ως κράτος από εμάς, όπως και πολλοί άλλοι (Σουηδοί, Αμερικάνοι you name it). Σε τι μας βοηθάει αυτό στο αρχικό ερώτημα : Εσεις τι γνωμη εχετε για τους ξενους που θελουν να ζησουν στην ελλαδα... Ειναι καλο ενας που ειναι αλλοδαποπος να ζει στην ελλαδα εστω και απο μωρο να ονομαζεται Ελληνας;

Το αν είναι καλό ή σκόπιμο έχει να κάνει κάτι με το ότι είναι αναξιοπρεπές να υποβάλλεις τις ληξιαρχικές πράξεις; Αν είχε άλλη διαδικασία θα άλλαζε η απάντησή σου;

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Είμαι μεγάλος και έμπρακτος υποστηρικτής της ανθρώπινης αλληλεγγύης, ανεξάρτητα από φυλές, χρώματα, θρησκείες και άλλα τέτοια. Είμαι οπαδός της ενσωμάτωσης και πολέμιος των διακρίσεων. Απλά, υποστήριξα ότι δεν λύνονται τα προβλήματα, ούτε επιτυγχάνεται ο στόχος της αρμονικής συνύπαρξης και υποδοχής των αλλοδαπών, απαραίτητα με αυτόν τον τρόπο (δεν το απέκλεισα καν, απλά είπα ότι έιναι πιο σύνθετο από ότι φαίνεται). Και δεν είπα ότι οι διαδικασίες του ελληνικού κράτους είναι ΟΚ. Συζητούσαμε γενικά για την υπηκοότητα. Δεν θέλω να πιστέψετε ότι προκαλώ ή troll-άρω ούτε να θυμώνω κανέναν από εσάς που γράψατε προηγουμένως. Απλά, μάλλον εστίασα πολύ σε κάτι συγκεκριμένο, δηλαδή το αρχικό ερώτημα.