Δημοσιεύτηκε: 20 Ιαν 2010, 14:06
από MakisM1
Κατ'αρχην να ζητησω συγνωμη για το 'μεγαλε', οπως καταλαβαινεις αυτα που παρεθεσα για το θανατο της Μargaret και την εμπειρια Αουσβιτς με ψιλοφορτισαν. Οχι γιατι μου ζητηθηκε να υποβαλλω τις ληξιαρχικες πραξεις! Και ειναι και τοσα αλλα...

Σε καμμια χωρα δεν σου στρωνουν χαλι. Εχω εμπειρια απο 4 χωρες (Ν. Ζηλανδια, ΗΠΑ, Νορβηγια, Ελλαδα) και μαντεψε ποια ηταν η χειροτερη, η πιο αυθαιρετη και η πιο ρατσιστικη...

Ολες οι χωρες εχουν λογικες (και αυστηρες θα ελεγα) διαδικασιες για την εκδοση τουριστικης βιζας, πολυετους βιζας (με αδεια εργασιας εξυπακουεται), βιζας μονιμου κατοικου της χωρας (η περιφημη 'πρασινη καρτα', που ειναι λευκη στις ΗΠΑ), ενταξης στη χωρα σαν πολιτη. Η Ελλαδα ειναι η μονη που δεν εχει, ειναι αυθαιρετη και περισσοτερο ρατσιστικη (οχι πως οι αλλες ειναι λευκες περιστερες, αλλα οχι και τοσο μαυρες οπως οι ντοπιες περιστερες...). Πραττουν κατα το δοκουν και κραταν τα παντα σε εκκρεμοτητα.

Να σου παραθεσω την απαντηση του Διευθυντη της Υπηρεσιας Ληξιαρχειου Αλλοδαπων, οταν αυθαιρετα μου ζητησαν επιπλεον χαρτια (apostille) για τις ληξιαρχικες πραξεις γαμου και γεννησης του γιου μου. Του παρουσιασα φωτοαντιγραφο ΦΕΚ το οποιο λεει καθαρα οτι εξαιρουνται οι 'πολιτισμενες χωρες' (ΕΕ, πρωην Σοβιετικη Ενωση, ολη σχεδον η λιστα, δεν θυμαμαι για το Τατζικισταν, ΗΠΑ και αλλες) απο αυτην την απαιτηση.

'Εγω αυτο (το ΦΕΚ) δεν το δεχομαι! Τους ειπα οτι ηταν λαθος να περασουν αυτο το νομο και δεν με ακουσαν. Για μενα δεν υπαρχει...'


Στο αρχικο μου ποστ παραθεσα το τι και πως του να εισαι Ελληνας κατα τους αρχαιους μας προγονους. Αν και τοτε οι Ελληνες ηταν λαος ταξιδιαρης, αποικιακος, μεταναστευτικος, η μετοικηση δεν γινοταν με την ιδια ευκολια οσο σημερα. Ετσι ηταν ευκολο να συνδυασεις θρησκεια, μορφωση, κουλτουρα με τον τοπο γεννησης.

Πιστευω οτι η συνηδειτη επιλογη του να θελεις να εισαι πολιτης μιας χωρας ειναι πολυ πιο εντιμη απο το αν το νοσοκομειο/μερος που γεννηθηκες ειναι εντος των οριων της επικρατειας.

Σου ειπα την ιστορια μου. Θεωρεις οτι η γυναικα μου και ο γιος μου δεν εχουν δικαιωμα να ειναι Ελληνες πολιτες η και Ελληνες χωρις το πολιτες;

Φιλικα

ΜακηςΜ