Δημοσιεύτηκε: 31 Μάιος 2008, 23:41
από FleXcan
Γεία σας και από μένα,

Με λένε Σπύρο και είμαι απο Ηλιούπολη.
Είμαι σχετικά αρχάριος με linux παρόλο που είμαι εκπαιδευτικός πληροφορικής.
Από unix, linux και open-source γενικότερα έχω αρκετές γνώσεις από τα μαθήματα στη σχολή, που όμως θέλουν ξεσκόνισμα και φρεσκάρισμα γιατί πέρασε αρκετός καιρός. Είχα προσπαθήσει αρκετές φορές στο παρελθόν να κάνω το pass-over από win σε linux, όμως απογοητεύτικα με κάτι εκδόσεις mandrake, redhat κλπ που δεν με διευκόλυναν ιδιαίτερα και το σημαντικότερο δεν υποστήριζαν πλήθος απο το hardware μου(αυτά μιλάμε γύρω στο 2000-01 τώρα). Έκτοτε δοκίμαζα συνεχώς διάφορες εκδόσεις τις οποίες απεγκαθιστούσα γιατί μου έσπαγαν τα νεύρα στο τέλος. Ποτέ δεν συμπάθησα τα win με τους ιούς τους, τα spam και τα υπόλοιπα που γνωρίζεται. Τελικά αποφάσισα να περάσω το ubuntu πριν μισό χρόνο περίπου(7.10) και στην κυριολεξία έπαθα την πλάκα μου(!!!) όταν είδα τη διαφορά του linux του ...."τότε" που ήμουν στη σχολή με το "τώρα". Δεν πίστευα ότι θα μου αναγνωρίσει μέχρι και τα μικρόφωνα και τις cameres και τα usb. Εγώ είχα μείνει στην εποχή που έπρεπε μόνος σου manual να τα εγκαταστήσεις σχεδόν όλα. Τέλοσπάντων και για να μην σας τα πολυλογώ έχω πορωθεί!!! Εννοείται πως έχω εξαφανίσει από παντού τα win αφού δεν ασχολούμε πλέον με παιχνίδια κ έτσι τρέχω τα πάντα, άμεσα, γρήγορα και ασφαλέστατα. Επειδή μάλιστα κάνω μαθήματα υπολογιστών και σε δημοτικά, σκοπεύω του χρόνου να στήσω πειραματικά στην αρχή 1-2 υπολογιστές του εργαστηρίου με edubuntu. Είδα περιέχει φοβερές εφαρμογές εκπαίδευσης που θα αρέσουν στα πιτσιρίκια ενώ αρκετές έχει και το ubuntu στα αποθετήρια. Είναι ευκαιρία πιστεύω να μάθω τα παιδία από την πρώτη τους επαφή με το computer με ελεύθερο λογισμικό ώστε μετά να το θεωρούν δεδομένο όπως σήμερα κάπιοι νομίζουν ότι υπολογιστής είναι κάτι που τρέχει windows και τίποτα άλλο.
Εννοείται πως είμαι στη διάθεση της κοινότητας για ότι μπορώ φυσικά να βοηθήσω.
Σκοπός όλων μας φαντάζομαι εδω μέσα είναι να βοηθηθούμε αλλά και να βοηθάμε όπου μπορούμε.
Προτείνω σε όλα τα μέλη(όσα δεν το έχουν κάνει ακόμα δηλαδή) να γράψουν εδώ λίγα λόγια για τον εαυτό τους ώστε να γνωριστούμε καλύτερα και να έχουμε και ο καθένας όσο γίνεται μια εικόνα για τον άλλο και τις γνώσεις του γύρω από το αντικείμενο έτσι ώστε να εξυπηρετούμαστε καλύτερα και γενικότερα να μην είναι απρόσωπο το forum.

Ευχαριστώ,

Σπύρος ;)