Δημοσιεύτηκε: 01 Ιουν 2008, 14:18
από nikosal
Γεια και από εμένα.
Λέγομαι Νίκος, κατοικώ και εργάζομαι στην Ερμούπολη. Η πρώτη μου επαφή με λίνουξ ήταν το... Suse 5, το οποίο εκείνη την εποχή είχα ελάχιστα καταφέρει να το κάνω να δουλέψει αλλά λίγο μετά (δεν θυμάμαι αν ήταν με το Suse 6 ή οτιδήποτε άλλο) τα είχα πάει καλύτερα. Το πρώτο μου πλήρως λειτουργικό λίνουξ ήταν το Μαντρέικ 8 και συνέχισα με αυτό πριν περάσω ξανά στο Suse 9 αν θυμάμαι καλά, κατόπιν στο 10, μετά πιο πρόσφατα στο Μαντρίβα 2008 και τελικά στο ubuntu 7.10 που πραγματικά με εντυπωσίασε και έκλεισε... οριστικά την πόρτα των windows στο σπίτι μου. Τους τελευταίους μήνες, ίσως 4-5 δεν χρησιμοποιώ καθόλου win σπίτι (στη δουλειά τα χρησιμοποιώ υποχρεωτικά, λόγω της δομής της εταιρίας) ενώ επίσης εδώ και 4 χρόνια έχω πάντα ένα φορητό mac, στο οποίο τώρα βέβαια έχω 10.5. Επίσης χρησιμοποιώ openoffice εδώ και πολλά χρόνια, έχω παντελώς κόψει (απεγκαταστήσει) το word από το 2001 ή κάτι τέτοιο. Και φυσικά firefox, thunderbird από τις πρώτες μέρες, όταν ακόμα ήταν 0.Χ ή κάτι τέτοιο.

Αυτά, όσον αφορά τα υπολογιστικά.
Σπουδές έχω κάνει χημικό και φιλοσοφική ενώ επίσης είμαι γραμμένος στο μεταπτυχιακό του ΕΑΠ πληροφορικής, χωρίς... ιδιαίτερη επιτυχία ως τώρα. Εργάζομαι ως υπάλληλος, ασχολούμαι όμως με αρκετά άλλα πράγματα, έχω δύο παιδιά, τι άλλο μπορεί να ενδιαφέρει; Θα τα ξαναπούμε αργότερα.