Δημοσιεύτηκε: 12 Οκτ 2008, 23:52
από g00fy
Δυστυχώς είναι άσχημο να ακούς συναδέλφους οι οποίοι αποτρέπουν ή στην καλύτερη περίπτωση να αγνοούν την νέα τάση στον τομέα της πληροφορικής. Ναι, είναι αλήθεια οτι χρήματα δεν δαπανώνται απο τις επιχειρήσεις για την εκπαίδευση στο ανοικτό λογισμικό και στα “εναλλακτικά” λειτουργικά συστήματα.
Στη χώρα ακόμη βρισκόμαστε στη δημιουργία των βάσεων για την προώθηση του ανοικτού λογισμικού, αλλιώς δε θα χρειαζόταν να είμαστε εμείς αυτή τη στιγμή εδώ και να γράφουμε (τουλάχιστο όχι σε αυτό το βαθμό). Υπάρχει η “μεγάλη” εταιρία (M.......t ) η οποία εκπαιδεύσεις χιλιάδων ευρώ τις κάνει δώρο στις επιχειρήσεις για να μη χάσει μερίδιο απο την αγορά.
Απο την άλλη, υπάρχουν οι Τεχνικοί – Μηχανικοί – Μάστορες, όπως θέλετε πείτε τους, οι οποίοι και υποστηρίζουν καθημερινά την τεχνολογική – πληροφοριακή υποδομή αυτής της χώρας. Διαβάζουν τακτικά τόμους ολόκληρους πάνω στον Windows – exchange – SQL Server καθώς επίσης CISCO, CITRIX και πάει λέγοντας. Όλα αυτά τις περισσότερες φορές χωρίς ούτε καν να τους χωριγηθεί η βιβλιογραφία. Βάζουν-με χρήματα απο την τσέπη για την αγορά αυτών. Και γιατί; Γιατί η αγορά απαιτεί την εξειδίκευση σε αυτά και θεωρείται πλέον αυτονόητη η γνώση τους, σε αντίθεση περίπτωση μην περιμένεις ικανοποιητικές χρηματικές αποδοχές.
Έτσι είναι ο νόμος της αγοράς αυτή τη στιγμή. Θα δείς τις περισσότερες θέσεις εργασίας πως είναι για μηχανικούς Microsoft παρά για Administrators Linux. Οπότε πας με τη σιγουριά του παρόντος ή το ρίσκο επενδύοντας στο μέλλον.
Καταλήγουμε πως οι γνώσεις και η ενασχόληση με το Linux - *BSD, *Solaris κάποιων ανθρώπων είναι περισσότερο μεράκι, αγάπη και τρέλα παρά οι ανάγκες της σημερινής εργασίας.

Παραθέτω όμως και ένα παράδειγμα που μου έτυχε για να σας βάλω σε σκέψεις. Πρίν καιρό ήρθε ένας πελάτη στην επιχείρηση την οποία εργάζομαι και ρώτησε αν υπάρχει άνθρωπος ο οποίος γνωρίζει απο Linux και θα μπορούσε να του δώσει λύση. Κάλεσαν εμένα να μιλήσω μαζί του. Αφού μου ανέφερε γενικά τις ιδεές του για το Linux και με ρώτησε κάποια πράγματα (αρκετά) γι α αυτό μου είπε πως είχε αγοράσει την έκδωση του SUSE Pro και μου ζήτησε να τον βοηθήσω στην εγκατάστασή... Στον χώρο του, μετά το τέλος του οραρίου μου στη δουλειά και φυσικά... δωρεάν!!!
Και όταν του είπα πως φυσικά θα αστειεύεται, μου είπε πως “εμείς οι λινουξάδες βοηθάμε ο ένας τον άλλο υποτίθεται κι επειδή το Linux είναι δωρεάν λειτουργικό είναι ντροπή μου να ζητάω χρήματα για την υποστήριξή του”. Τα σχόλια τα αφήνω σ' εσάς.