Δημοσιεύτηκε: 13 Οκτ 2008, 11:42
από Dimitris
Ή όπως λέει και ένα παιδικό τραγουδάκι: Ή μήπως είμαστε;

Εμένα μου έτυχε το εξής. Σε μία εταιρία θέλανε να φορτώσουν τον κοινόχρηστο φάκελο του server σε υπολογιστές εκτός του τοπικού δικτύου. Εγώ τους είπα αυτό γίνεται αλλά δυστυχώς ξέρω να το κάνω μόνο σε linux (και ειλικρινά δε ξέρω πως γίνεται σε windows). Oπότε η τεχνική υποστήριξη της εταιρίας το υλοποίησε ως remote desktop, και η απάντηση που πήρα όταν τους ρώτησα γιατί, ήταν ότι σε όλες τις εταιρίες που υποστηρίζουν έτσι το κάνουν και λειτουργεί. Οταν τους είπα ότι είμαι σίγουρος ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει διαφορετικά (ίσως τελικά και να μη γίνεται διαφορετικά, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος, ας με διαψεύσει κάποιος ότι ακόμη και στα windows γίνεται mount ενός φακέλου μόνο) τότε μου είπαν τότε κάντο μόνος σου.

Ίσως να έπεσα στην περίπτωση δε ξέρω. Όταν τους ανέφερα για ssh με νόμιζαν για εξωγήινο. Και η ερώτησή μου είναι το remote desktop των windows είναι κρυπτογραφημένο, όπως για παράδειγμα το ssh;

Αλλά θέλω να είμαι αισιόδοξος και πιστεύω ότι στο μέλλον θα αρχίσουν και στην Ελλάδα να ζητούν οι επιχειρήσεις γνώσεις unix/linux.