Δημοσιεύτηκε: 13 Οκτ 2008, 12:29
από bullgr
headless έγραψε:Τί σχόλια να κάνεις αλήθεια...
Είμαι πράος άνθρωπος και δεν θυμώνω εύκολα,αλλά τον συγκεκριμένο στην καλύτερη περίπτωση θα τον έβριζα.

Ο λόγος για αυτή τη συμπεριφορά είναι ότι μερικοί νομίζουν (ευτυχώς όχι όλοι) επειδή είναι "τζάμπα" το Linux, είναι "τζάμπα" και όλα όσα έχουν σχέση μαζί του. Είναι δυστυχώς η λάθος νοοτροπία που έχουν μερικοί. Ή μάλλον δεν έχουν αντιληφθεί τη "φιλοσοφία" που βρίσκεται πίσω από το linux.

Η φιλοσοφία του linux σου λέει ότι είναι open source, είναι από άποψη κόστους δωρεάν, αλλά από άποψη ηθικής-συνείδησης θα πρέπει όλοι να συνεισφέρουν, ο καθένας σύμφωνα με τις δυνατότητές του στις κοινότητες των διανομών.

Και εδώ δεν χωράνε δικαιολογίες "δεν είμαι προγραμματιστής", "δεν μπορώ να μεταφράσω αγγλικά", "δεν γνωρίζω από τεχνικά θέματα"...
Υπάρχουν τρόποι να βοηθήσει και ο πιο άσχετος. Όποιος δεν μπορεί να βοηθήσει σε τίποτα ή δεν γουστάρει, ας κάνει donation στη διανομή του.

Αλήθεια, πόσοι από μας έχουν κάνει donation στη canonical; Έστω το μισό της τιμής που θα κόστιζαν τα winblows που θα (υποτίθεται ότι) αγοράζαμε;
Αν ψαχτούμε θα δούμε ότι είμαστε απειροελάχιστοι...

Και έτσι ο συγκεκριμένος τύπος σου λέει: "Αφού είναι "τζάμπα" το linux γιατί να πληρώσω τον x & ψ τεχνικό να μου τα εγκαταστήσει;"
Όσο όμως θα υπάρχει αυτή η νοοτροπία δεν πρόκειται οι εταιρίες να ασχοληθούν με το Linux. Γιατί πολύ απλά διαπιστώνουν ότι δεν έχει κέρδος...