Δημοσιεύτηκε: 08 Μάιος 2017, 22:05
από pc_magas
Ουκ ολίγες φορές εξεφράζουμε την δυσφορία μας στα εκάστοτε μέτρα της εκάστοτε κυβέρνησης και γενικά για την εκάστοτε πολιτική εξουσία στην χώρα.

Έτσι σκέφτηκα το εξής ερώτημα "Τι θα έκανα εάν ήμουν εγώ πρωθυπουργός για το Χ,Ψ ζήτημα;" και από ότι κατάλαβα είναι ότι μεν βλέπουμε ένα πρόβλημα (πχ. οικονομική κρίση και μέτρα) αλλά δεν κάνουμε εμείς σαν λαός κάτι για την λύση αυτού έστω και στο ελάχιστο.

Έτσι θέλω να δώ ότι εάν είχατε εσείς εξουσία τι θα κάνατε προκειμένου να λύσετε ένα πρόβλημα που μαστίζει την Ελλάδα.

Και ξεκινώ εγώ με τι μέτρα θα λάμβανα για την οικονομική κρίση της χώρας:
Πρώτον θα έβαζα ΦΠΑ την αγοραπωλησία των μετοχών σε χρηματιστήριο πχ. η τιμή της μετοχής θα είναι κατά 1% ακριβότερη και γι αυτό πρώτον:
  1. Λογικά όποιος πουλά και αγοράζει μετοχές σε χρηματιστήριο σημαίνει ότι έχει κάποιο ποσό για να βγάζει τα προς το ζην.
  2. Το χρηματιστήριο είναι ένα μέσο όπου συγκεντρώνει πλούτο με αγοραπωλησία μετοχής έτσι οδήγεί σε άνηση κατανομή πλούτου.
Δεύτερον θα εκμεταλευόμουνα ότι το Λιμάνι του Πειραιά είναι εμπορικός κόμβος για την Ευρώπη και Ασία έτσι θα έβαζα αντίτιμο που θα πρέπει να πληρώνει ο εκάστοτε πλοιοκτήτης στο Ελληνικό δημόσιο προκειμένου εμπορικά καράβια να μπορούν να προσλημενωθούν και να ξεφορτώσουν.
Τρίτον ή θα ζητούσα να μην συνεισφέρω ποσοστό του ΑΕΠ για το ΝΑΤΟ ειδάλλως θα αποχωρούσα από αυτό. Είναι ακριβή η επιλογή.
Τέταρτον εάν η διαπραγμάτευση ξεπερνούσε κάποια όρια θα διέκοπτα κάθε είδους διαπραγμάτευση για νέα δάνεια. Εαν είσαι φεσωμένος δεν θές και άλλο φέσι. Εάν η επιλογή οδηγεί σε εθνικό νόμισμα τότε το νέο νόμισμα θα είναι υποτιμημένο όχι κατά πολύ από το ρούβλι και το Κινέζικο γουάν (για ευνόητους λόγους) δε θα επέτρεπα την χρήση αυτών στα Ελληνικά νησία.
Πέμπτων θα προσκαλούσα νέες χώρες να ανοίξουν στρατιωτικές βάσεις στην Ελλάδα με προϋπόθεση ότι θα τρέφονται και θα καταναλώνουν Ελληνικά προϊόντα για διατροφή σίτιση και Ένδυση και Υπόδηση.

Λοιπόν πείτε εσείς τι θα κάνατε για ένα Εθνικό ζήτημα εάν ήσασταν πρωθυπουργός.