Δημοσιεύτηκε: 10 Νοέμ 2017, 18:55
από giwrgosatma
Θα ηθελα να καναμε μια κουβεντα πανω στα πνευματικα δικαιωματα και πως καταχωρουνται, πως τα εγγραφα τα αρθρα που γραφει καποιος στο blog ή στο gitbook ή οπουδηποτε, δεν χρησιμοποιουνται απο τριτους ή απο φοιτητες "τεμπελιδες" που παιρνουν υλικο και δεν αναφερουν βιβλιογραφιες και αναφορες δημιουργου ειτε σε επιπεδο απλων ασκησεων (προοδων) ειτε σε πτυχιακες ή διδακτορικες κ.α..
Μιλησα με νομικο προσωπο και μου ειπε πως στο blog συγκεκριμενα κατοχυρωνεσαι αυτοματως γιατι εχει την ημερομηνια και το ονομα του δημιουργου,αλλα η αναρτηση μπορει να αλλαξει ημερομηνια που "ανεβηκε" οποτε εκει μπορει να υπαρχει μια "διαρροη"..πχ ανεβαζει ο Γιαννης κατι σημερα το παιρνω αλλαζω την ημερομηνια και την κανω εγω 1 μηνα μπροστα και τοτε μπορω να πω πως ο Γιαννης πηρε το αρθρο απο μενα και το ανεβασε ως δικο του. Επειδη στην σχολη μου δεν εχω κανενα τετοιο μαθημα περι πνευματικων δικαιωματων ή ιδιοκτησιας (ή οπως αλλιως το λενε). Ισως ξερει καποιος και μπορει να εξηγησει σε μενα και σε οποιον διαβαζει το αρθρο αυτο τι γινεται ; Και βλεπω σε μερικα blog's να αναγραφεται πχ All Rights Reserved βλαβλα ή καποια παρομοια banners απο https://creativecommons.org/choose/ ή και παρομοια, Αυτα μηπως υπαρχουν ετσι για να υπαρχουν ή κατοχυρωνει τον δημιουργο ; Ειναι δωρεαν ή με πληρωμη ; υπαρχουν ή δεν υπαρχουν copyrights εν τελη ;;;