Δημοσιεύτηκε: 30 Ιούλ 2008, 14:45
από Blacksand
Καλησπέρα και από μένα έστω και λιγάκι καθυστερημένα, λέγομαι Μιχάλης και χρησιμοποιώ το Ubuntu ως βασικό λειτουργικό εδώ και λίγες μέρες.

Παλιότερα είχα εγκαταστήσει τα Mandrake αλλά δεν είχα καταφέρει να τα βάλω ποτέ στο ίντερνετ (νομίζω τα 8 ήταν) ενώ άλλη μια προσπάθεια μου με προηγούμενη έκδοση των Ubuntu έμεινε στη μέση μιας και το μηχάνημα ήταν υπερβολικά παλιό και δεν μπορούσα να κάνω αυτά που ήθελα. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά.

Μου αρέσει να ψάχνω τι κάνει το κάθετι στο λίνουξ γνωρίζοντας πως είμαι πολύ πιο ασφαλής σε σχέση με τα win και σε εξωτερική ασφάλεια (επιτέλους σερφάρω) και εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο να κάνω βλακεία (να κολήσουν) σε αυτά άσε που είναι πολύ εύκολο και απλό να βρείς άμεση βοήθεια στην κοινότητα για το κάθετι, βήμα προς βήμα, ούτε μπλέ οθόνες ούτε πράσινα άλογα και αξιοποιεί τις δυνατότητες του συστήματος στο μάξιμουμ.

Απορώ πως και δεν τα χρησιμοποιούν ΑΜΕΣΑ όσοι βλέπουν τι μπορούν να κάνουν με τις επιλογές του compiz-fusion και κάθονται και μιλάνε για το αερο-λουκ των βίστα λές και είναι τίποτα εξωπραγματικό.

Καλώς σας βρήκα όλους και χαίρομαι που θα μοιραστώ μαζί σας το ψάξιμο από την περιέργεια μου για τα λίνουξ και φυσικά σιγά σιγά θα το χρησιμοποιώ και για τις διάφορες δουλειές μου χωρίς το παραμικρό άγχος για τις άδειες κτλ μιας και ο προσωπικός μου υπολογιστής αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε επιχείρηση που μπορεί να ελεγχθεί ανά πάσα στιγμή και πλέον δεν υπάρχει το παραμικρό να κρύψει. Ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους που φροντίζουν για αυτό μιας και από μόνο του είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος για τη μετάβαση όλων εμάς που θέλουμε να είμαστε εντάξει αλλά δεν έχουμε μια περιουσία να δώσουμε σε λογισμικό για να κάνουμε όλα αυτά που μας είναι απαραίτητα στο pc μας.