Δημοσιεύτηκε: 23 Φεβ 2013, 19:51
από madvinegar
fkol k4 έγραψε:Ας μου επιτραπεί να κάνω μια απόπειρα να δώσω μια εξήγηση σε αυτό.
Δεν το μαρκάρω ως off-topic, μιας και το θεωρώ αρκετά σχετικό.
Θα βασιστώ στο γεγονός πως στο δικό μου σύστημα αυτό που περιγράφεις δεν ισχύει, η κατανάλωση πόρων είναι ίδια.
Γιατί λοιπόν τέτοια διαφορά σε εσένα και όχι σε εμένα αφού και οι δύο δεν έχουμε λόγο να διαφημίσουμε ή να δυσφημίσουμε τη μια από τις δύο αυτές διανομές;

Κατ' αρχήν, δεν συγκρίνω 12.04.2 με Mint 14 Nadia, αλλά τη 12.10, μιας και από αυτήν προέρχεται, αν και εδώ που τα λέμε δεν έχω δει σοβαρές διαφορές ανάμεσα στις δύο. Η 13.04 δε παίζει ήδη σε δική της κατηγορία, είναι εντελώς αλλού, που να κυκλοφορήσει κιόλας.
Οι διανομές φαινομενικά είναι ίδιες, έχουν κοινό πυρήνα, κοινό xorg και διαφέρουν μόνο στο γραφικό περιβάλλον, σωστά;

Γιατί λοιπόν τόση διαφορά, είναι τόσο βαρύτερο το Unity;
- Μα φυσικά είναι, αλλά ταυτόχρονα όχι και τόσο... :P :?
Εξηγώ:
Το Cinnamon είναι μεν περιβάλλον που χρειάζεται 3D επιτάχυνση, αλλά από προεπιλογή δεν χρησιμοποιεί παρά ελάχιστα εφέ. Κάτι διαφάνειες στο μενού και μάλιστα νομίζω πως στο προεπιλεγμένο θέμα, ούτε καν αυτές δεν υπάρχουν, άρα τι πόρους να καταναλώσει; Πού να τους καταναλώσει;
Από την άλλη, το Unity μόλις εγκατασταθεί έχει ήδη φορτώσει διαφάνεια με avtive blur στο dash (που το Cinnamon δεν έχει καν) και μάλιστα σε χρώμα που εξαρτάται από το χρώμα του wallpaper, έναν Launcher (που επίσης το Cinnamon δεν έχει καν) με έξτρα λειτουργίες όπως quicklists προβολή παραθύρων και διάφανα μενού, 5-6 lenses αναζήτησης (που επίσης το Cinnamon δεν έχει καν), το HUD (που επίσης το Cinnamon δεν έχει καν), το globalmenu, τις unity overlay sxrollbars και τον δαίμονα Εικόνα του Ubuntu One, το οποίο στο Mint δεν είναι προεγκαταστημένο.
Δεν είναι και λίγα... ;)

Όταν λοιπόν φτάσεις και τις δύο διανομές στο ίδιο επίπεδο ευκολιών - eyecandy είτε αφαιρώντας από τη μία είτε προσθέτοντας στην άλλη, τότε καταλαμβάνουν τους ίδιους πόρους.


Δεν διαφωνω σε τιποτα fkol. Το ξερω οτι απο θεμα eyecandy δεν συγκρινονται οι δυο διανομες.
Απλα αν χρησιμοποιησεις τη μία και μετα την αλλη, η διαφορά στην αποκριση ειναι παραπανω απο αισθητη. Δεν ξερω αν αξιζει ολο αυτο το eyecandy για να θυσιαστεί η ταχυτητα, η θερμοκρασία και η χαμηλη καταναλωση πόρων.
Don't get me wrong, ubuntakias και unitakias ειμαι, απλά ειμαι και δικαιος και απλά λεω αυτα που βλέπω.
Απο την αλλη τα mint ειναι γρηγορα, απλά, όμορφα εχουν τα παντα, αλλα δεν εχουν αυτο το "κάτι" που με τραβηξε στο ubuntu. Δεν εχουν "ταυτοτητα". Δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω.

Ασχετο: το 1ο πραγμα που απενεργοποιουσα στα 12.04 ηταν το ubuntu one. :P

Θα κρατησω αυτο που λες για την 13.04. Την εχεις δοκιμασει δλδ και ειναι τόσο καλυτερη απο 12.10 και 12.04? Θα περιμενω με ανυπομονησία.