Δημοσιεύτηκε: 21 Σεπ 2013, 16:35
από fkol k4
Learner έγραψε:Πολύ ήρεμη την βλέπω την αντίδρασή σου Φίλιππα. Σε σχέση με την προηγούμενη φορά. :P

Off topic:
Χμμ, ναι...
Τότε δεν είχα τις μετοχές :lol:
Μπα, μάλλον γερνάω και μαλακώνω :mrgreen:

Η αλήθεια είναι πως μετά από πολλές δοκιμές και πολλές διαφορετικού τύπου διανομές καταλήγω πως αυτό που τελικά με βολεύει περισσότερο, είναι το Ubuntu και μάλιστα στο προεπιλεγμένο γραφικό του περιβάλλον. Όχι πως δεν θα άλλαζα πράγματα αν ήταν στο χέρι μου, αλλά ας πούμε πως θα άλλαζα λιγότερα από ότι θα άλλαζα σε άλλες διανομές.

Από την άλλη, αναγνωρίζω πως το Ubuntu δεν το φτιάχνω εγώ και πως ενώ εγώ το κατεβάζω και το χρησιμοποιώ τσάμπα, κάποιος βάζει λεφτά από την τσέπη του για να υπάρχει.
Πιστεύω δε πως όλα αυτά τα προβλήματα τέτοιου τύπου, προέρχονται από την ελαφρότητα με την οποία αντιμετωπίζεται πια το Ubuntu όσον αφορά την έκδοση desktop. Αν λοιπόν το να δυσαρεστηθώ εγώ ως χρήστης είναι παρενέργεια της εφαρμογής μιας ευρύτερης πολιτικής η οποία πιθανώς να επιφέρει κέρδη στην εταιρία που το φτιάχνει, τότε η εταιρία έχει κάθε δικαίωμα να την εφαρμόσει.
Αν κατά κάποιο τρόπο μπορούν τα «θέλω»μας να συμβαδίσουν, τότε έχει καλώς.
Αλλιώς, αν το Ubuntu μετά από τις συνειδητές αυτές κινήσεις σταματήσει να είναι αυτό που με βολεύει περισσότερο, τότε απλά θα χωρίσουν οι δρόμοι μας. Για παράδειγμα, δεν έχω λόγο να στηρίξω τη μόνη διανομή που δεν μου επιτρέπει πια να γράψω ένα κείμενο με ελληνικούς και αγγλικούς χαρακτήρες. Θα στηρίξω κάτι άλλο που δεν μου κάνει τη ζωή δύσκολη, όσο και αν με το Ubuntu έχω ένα παραπάνω δέσιμο.

Με τον simosx είχαμε κάποια στιγμή μια κουβέντα για τη διαδικασία που είχε το να εγκαταστήσω τους τελευταίους drivers της Nvidia στο Debian. Μου απάντησε «γι αυτό προτιμώ το Ubuntu, κάνει εύκολα αυτά τα πραγματάκια και σε αφήνει να ασχοληθείς με αυτό για το οποίο πραγματικά ενδιαφέρεσαι» και είχε δίκιο.
Το να μαθαίνεις πως να ξεπερνάς ένα πρόβλημα είναι καλό. Το να μην χρειαστεί όμως να το αντιμετωπίσεις είναι ακόμη καλύτερο.

Τη 13.10 δεν θα την χρησιμοποιήσω λοιπόν (και δεν θα την προτείνω και σε κανέναν), παρά μόνο για να παρακολουθήσω τις εξελίξεις και υπ' αυτό το πρίσμα θα προσπαθήσω να προσαρμοστώ για τον λίγο χρόνο κατά τον οποίο θα την χρησιμοποιώ. Έτσι, δεν έχω και υψηλές απαιτήσεις/προσδοκίες.
Επίσης, δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω κάποιο flavour αντ' αυτής, καθώς για εμένα Ubuntu=Unity. Θα παραμείνω προς το παρόν στη 13.04 την οποία έχω τόσες φορές εκθειάσει, και αν τα πράγματα δεν έχουν βελτιωθεί μέχρι το τέλος της 13.04, θα αποφασίσω τότε τι θα κάνω.
Το σίγουρο είναι πως το LTS δεν είναι μοντέλο για μένα, δεν θέλω «να κάνω τη δουλειά μου», η δουλειά μου δεν απαιτεί καν υπολογιστή. Το χόμπυ μου θέλω να κάνω, έτσι μεταφέρω και πραγματάκια της δουλειάς μου στον υπολογιστή, αν και δεν μου είναι απαραίτητο.