Δημοσιεύτηκε: 10 Οκτ 2013, 22:13
από dim459
Σήμερα πέρασα (καθαρή εγκατάσταση) την 13.10 gnome 64 bit final beta, στο desktop (quad 6600, 4 gb ddr2, ATI HD 6450).
Λοιπόν οι εντυπώσεις είναι σε γενικές γραμμές θετικές.
Καταρχήν μου έκανε εντύπωση το πόσο γρήγορα εγκαταστάθηκε (από usb).
Για άλλη μια φορά τα γραφικά πέταγαν με τον ανοιχτό οδηγό μετά την εγκατάσταση, ομολογώ όμως ότι μετά πέρασα τον κλειστό, γιατί για κάποιο λόγο που δεν έχω κατανοήσει ακόμα και τις δύο τελευταίες φορές που άλλαξα έκδοση, μετά από λίγο καιρό ο ανοιχτός δεν δούλευε.
Το gnome shell δουλεύει επιτέλους μια χαρά (ούτε μαύρα φόντα, ούτε κολλήματα) αν και μου έχει μείνει μια απορία. Αφού από το home, το οποίο άφησα αφορμάριστο έσβησα πριν την εγκατάσταση ΟΛΟΥΣ τους κρυφούς φακέλλους εκτός από του mozilla, chromium και libreoffice, που ακριβώς βρήκε τη ρύθμιση για το προηγούμενο wallpaper που είχα και το χρησιμοποίησε ; Μαγικά πράγματα (εντάξει κάποια λογική εξήγηση υπάρχει, αλλά αδυνατώ να τη βρω). Εν πάση περιπτώσει δεν παραπονιέμαι, ούτως ή άλλως με έβγαλε από τον κόπο να το αλλάξω.
Επιτέλους υπάρχει ξανά και το language indicator για τη διάταξη πληκτρολογίου, για να βλέπουμε και ποια γλώσσα είναι επιλεγμένη.
Η προεπιλογή super + space για την αλλαγή διάταξης πληκτρολογίου όμως είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΠΑΣΤΙΚΗ, για να μην πω αυτό που θέλω και μου την πέσει ο the_eye (ξανά.... ). Το κακό είναι ότι από τις ρυθμίσεις η αλλαγή συνδυασμού πλήκτρων προς το παρόν δε δουλεύει, οποιαδήποτε προσπάθεια αλλαγής το κάνει disabled υπάρχει καταχωρημένο και σχετικό bug. Eλπίζω να το φτιάξουν γρήγορα, διότι έχω βλαστημήσει, κάθε φορά που θέλω να αλλάξω γλώσσα πρέπει να σημαδεύω και δε βλέπω το λόγο γιατί πρέπει να μπω στη διαδικασία να αλλάξω μια συνήθεια δεκαετιών με χρήση του alt + shift.
Tα άσχημα τώρα ή μάλλον αστεία.
Αν δεν κάνω λάθος το libreoffice για να λειτουργήσει χρειάζεται εγκατεστημένη java. Έλα όμως που οι φωστήρες στο iso εγκατάστασης δεν την είχαν και φυσικά δεν εγκαταστάθηκε (ούτε βεβαίως και την κατέβασε από μόνο του).
Επιχειρώ να ανοίξω το writer, τζίφος. Επιχειρώ ξανά ομοίως. Ε, λοιπόν το τρέχω από τερματικό, και διαπιστώνω ότι παραπονιέται για την έλλειψη java. Καταπληκτικό ! Την εγκαθιστώ και λέω, ε τώρα θα ανοίξει. Αμ δε ! Αυτή τη φορά ζήταγε μια βιβλιοθήκη, της οποίας δε συγκράτησα το όνομα, και ψάχνοντας διαπιστώνω ότι υπάρχει μέσα σε ένα πακέτο 800 mb. Ναι καλά τώρα, σιγά μην το κατέβαζα. Τελος πάντων αφού είδα και αποείδα, είπα να κάνω τις ενημερώσεις μπας και στρώσει από μόνο του. Όντως έστρωσε, όμως εκεί περίμενε άλλη έκπληξη, οι ενημερώσεις ήταν 1 gb. Συγγνώμη final beta iso μερικών ημερών και χρειαζόταν 1 gb ενημερώσεις ;
Τέλος πάντως τις έκανε και αυτές και όλα πλέον λειτουργούν κανονικά και γρήγορα.
Πέρασα και τη libdvdcss2 σύμφωνα με τις χρησιμότατες πληροφορίες του fkol k4 και το μόνο που μένει είναι να μου πει κάποιο καλό παιδί που βρίσκουμε τους w64codecs τώρα που το medibuntu μας άφησε χρόνους. Τώρα θα μου πεις τους χρειάζεσαι ; Ναι ρε παιδί μου τους θέλω, είναι ψυχολογικό το ζήτημα...
Παραβλέποντας λοιπόν το ζήτημα του libreoffice, αφού παίρνω ως δεδομένο ότι κάποιος πρέπει να εγκαθιστά τις ενημερώσεις πριν ασκήσει κριτική (αν και τη java δεν διαπίστωσα να τη βάζει πουθενά από μόνο του), το μόνο ουσιαστικό μου παράπονο είναι η αλλαγή πληκτρολογίου που είναι βασανιστική.
Εντυπώσεις θετικές λοιπόν.