Δημοσιεύτηκε: 09 Δεκ 2013, 22:03
από fkol k4
Learner έγραψε:Φαντάζομαι ότι το ευκολότερο workaround θα είναι να εγκαταστήσεις τον grub της 14.04 (ή τέλος πάντως του λειτουργικού που έχει το Btrfs) στο MBR.

Το ευκολότερο (ως τώρα) είναι να παίρνω χειροκίνητα το κομμάτι που χρειάζομαι ως 40_custom και να το αντιγράφω με ένα σκριπτάκι σε όλες τις άλλες διανομές.
Αν έχω σταθερά τον grub της 14.04 στο MBR, τότε κάθε φορά που κάποια από τις άλλες διανομές θα ενημερώνει πυρήνα, θα πρέπει να κάνω επανεκκίνηση από την 14.04 και να ενημερώνω τον grub.
Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω :shifty:
Learner έγραψε:Αυτό το σύμβολο @ είναι υποχρεωτικό ; Δηλαδή δοκίμασες να το αφαιρέσεις από το fstab να δεις τι θα γίνει ;

Ναι, είναι υποχρεωτικό, δεν υπάρχει στο fstab, το δημιουργεί το ίδιο το btrfs.
Αυτό δεν είναι κάποιος φάκελος 1ου επιπέδου, λογίζεται ως δευτερεύον διαμέρισμα μέσα στο 1ο. 'Οπως και να προσαρτηθεί το διαμέρισμα, το σύμβολο @ συμβολίζει ένα subvolume του διαμερίσματος.

Με λίγο παραπάνω ψάξιμο που έκανα και με βάση τα όσα λίγα καταλαβαίνω από bash, για το ότι το os-prober δεν βλέπει τo Ubuntu 14.04 δεν φταίει το ίδιο το 30_os-prober, αλλά μάλλον το /usr/sbin/grub-mkconfig

Παρακάτω το κομμάτι του που νομίζω πως «κάνει τη ζημιά»:
Μορφοποιημένος Κώδικας: Επιλογή όλων
# Device containing our userland.  Typically used for root= parameter.
GRUB_DEVICE="`${grub_probe} --target=device /`"
GRUB_DEVICE_UUID="`${grub_probe} --device ${GRUB_DEVICE} --target=fs_uuid 2> /dev/null`" || true

# Device containing our /boot partition. Usually the same as GRUB_DEVICE.
GRUB_DEVICE_BOOT="`${grub_probe} --target=device /boot`"
GRUB_DEVICE_BOOT_UUID="`${grub_probe} --device ${GRUB_DEVICE_BOOT} --target=fs_uuid 2> /dev/null`" || true

Εδώ, να συμπληρώσω πως λόγω της φύσης του btrfs, ο κατάλογος /boot/ μπορεί να βρίσκεται είτε εντός του κεντρικού subvolume (πχ Ubuntu default) οπότε και φαίνεται ως /@/boot/, είτε σε δικό του ξεχωριστό subvolume (πχ openSUSE default), οπότε και φαίνεται ως /@boot/, κάτι που το κάνει αρκετά πιο πολύπλοκο στην πράξη.