Δημοσιεύτηκε: 18 Ιαν 2014, 13:53
από akounadis
dim459 έγραψε:Σαν γραφικό περιβάλλον πάντα ήταν εξαιρετικό στη λογική του.


Είμαι σε φάση παραμετροποίησης. Από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω. Για να τελειώσω δεν υπάρχει περίπτωση. Εξαιρετικό στη λογική του είναι αυτό που του ταιριάζει απόλυτα διότι περιμένει απ' το χρήστη, τη λογική του χρήστη δίνοντάς του όλη την ελευθερία. Να κάνω και μια μικρή σύγκριση. Το Gnome 2 όπου και ξεκίνησα, η λογική του βασιζόταν στην άμεση προσαρμογή του χρήστη. Αναφέρω πάντα την εμπειρία μου και τη φτωχή μου άποψη. Ήταν ένα DE το οποίο δεν με ταλαιπώρησε γιατί ήταν μια απόφαση που παίρνεις για να μεταβείς απ' τα παράθυρα στο Ubuntu Gnome. Είτε την παίρνεις αυτή την απόφαση είτε όχι. Το διάστημα για να το φέρω στα μέτρα μου χωρίς καμία γνώση τότε ήταν σχετικά σύντομο. Τώρα, με ένα "καλαθάκι" γνώση παραπάνω, αν και το KDE το τρέχω 1 1/2 ημέρα και όσον αφορά το γραφικό περιβάλλον και τη λογική του, με τις δυνατότητες παραμετροποίησης που μου δίνει νιώθω ότι με ρίχνει περισσότερο στα βαθιά αλλά ευχάριστα. Με λίγα λόγια, μέχρι στιγμής βλέπω περισσότερο παραμετροποιήσιμο αντί τροποποιήσιμο το KDE απ' ότι το Gnome 2 ή και 3 θα μπορούσα να πω.

Edit: Να προσθέσω ότι μέχρι στιγμής δεν με ενημέρωσε για αναφορά προβλήματος