Δημοσιεύτηκε: 07 Φεβ 2014, 11:15
από madvinegar
Ανοιγω αυτο το θέμα μήπως βρω λύση για το θέμα της φωτεινότητας του laptop της υπογραφης.
Πιο συγκεκριμένα μιλάω για τα function keys Fn+F4 και Fn+F5 τα οποία ανεβαζουν και κατεβαζουν την φωτεινότητα.
Να τονισω οτι απο τις ρυθμίσεις συστηματος η φωτεινοτητα αυξομειώνεται κανονικότατα. Αρα επικεντρώνομαι στα function keys.

Εχω καταλήξει ότι ειναι θέμα πυρήνα. Μέχρι και την 13.04 (δλδ kernel 3.8) τα κουμπιά δουλευανε μια χαρα χωρίς καμία προσθήκη στον grub ή αλλου είδους παραμετροποίηση. Δουλευανε απο default ακόμα και σε live session. Απο εκεί και μετά, δλδ με 13.10 (kernel 3.11) και 14.04 (Kernel 3.13) τα κουμπιά δεν δουλευουν. Και οταν λεω "δεν δουλευουν" εννοώ καθόλου. Σαν να μην τα πατάς. Ουτε καν στο acpi_listen.

Δοκίμασα και με την 12.04.04 αλλα λόγω kernel 3.11 παλι δεν δουλευουν. (Δουλευανε μεχρι την 12.04.3 δλδ με kernel 3.8)
Ακολουθησα και τον πολύ καλό οδηγο του learner εδω: http://nicktux.wordpress.com/2013/08/01 ... rightness/ αλλά τίποτα δεν δουλεψε.

Μία λυση που εχω ειναι να γυρίσω στην 12.04.1 αν θελω να δουλευουν ολα και να μην εχω θεμα με υποστηριξη μεχρι το 2017.
Αλλά μεταξύ μας θα ήθελα πολύ να μείνω στην 14.04 επειδή πιστευω πως έχουν γινει αλματα βελτιώσεων στον 3.13.

Πώς μπορω να βρω τί είχαν οι πυρήνες μέχρι τον 3.8 και δουλευανε τα κουμπιά, και δεν το περιέχουν οι πυρήνες 3.11 και 3.13 ???

Πώς μπορω να το αναφέρω στο launchpad μπας και το διορθώσουν μέχρι να βγει η 14.04? Τι πληροφορίες πρέπει να δώσω εκτός απο μοντέλο λαπτοπ και id καρτας γραφικών? Με λίγα λόγια, αποτελέσματα απο ποιες εντολές πρέπει να ποστάρω για να βρεθεί η αιτία του προβλήματος?

Στο λαπτοπ αυτη τη στιγμή εχω την 14.04 αλλα εχω ετοιμασει και live usb με την 12.04.1 οπότε και μπορω να μπαινω σε live για να δίνω αποτελέσματα και απο τις δυο εκδοσεις/kernels.
Τα στοιχεία του λαπτοπ και της καρτας φαινονται στην υπογραφη μου.

Θα ήθελα την βοήθεια της ubuntu+1 team plizzzzz! Το βραδυ που θα γυρίσω σπίτι θα μπορω να δώσω αποτελέσματα από ό,τι εντολές μου ζητήσετε.
Ευχαριστώ πολύ.