Δημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2015, 01:15
από Learner
sotos21 έγραψε:Μήπως δεν χρειάζονται πια οι εγγραφές που κάναμε στο fstab για την προστασία του ssd;

Αυτό που έκανες θες να πεις, εγώ δεν το έκανα σχεδόν ποτέ. :P
Ναι όντως δεν χρειάζεται. Το (ο) systemd έχει αυτή την λειτουργία με το tmp στο tmpfs από προεπιλογή. Μια λειτουργία που μπορεί να αποβεί "μοιραία" όταν χρησιμοποιείς εφαρμογές που αποθηκεύουν όλα τους τα δεδομένα στην RAM πριν τα περάσουν στον δίσκο και φυσικά σε συνδυασμό με μια μικρή (ίσως όχι και τόσο μικρή) RAM. Παράδειγμα το lightshark το οποίο με το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό (tmp στο tmpfs) αποτυγχάνει να ολοκληρώσει το export σε mp4 στο δικό μου σύστημα με 8GB RAM (Desktop).

sotos21 έγραψε:Κοίτα και τι γίνεται με την εντολή fdisk -l

Νομίζω έχει περισσότερη σχέση με Ramdisk(αν έχεις στήσει κάτι τέτοιο), ή ακόμη μπορεί να επηρεάζεται και από τις εγγραφές στο fstab που έχουν σχέση με το tmpfs.

sotos21 έγραψε:Επίσης δεν βρίσκω το dmesg (όχι σαν εντολή, αλλά στην παλιά του θέση /var/log/)

Κάποια logs ενδέχεται να καταργηθούν και να τα αναλάβει (ενσωματωθούν) το journal του systemd.
Το αντίστοιχο της dmesg (ως εντολής, η οποία πιθανότατα θα συνεχίσει να υπάρχει) είναι
Κώδικας: Επιλογή όλων
# journalctl -b