Δημοσιεύτηκε: 08 Απρ 2010, 14:26
από Yian64
Χρόνια Πολλά.Επειδή είναι η πρώτη μου που χρησιμοποιώ το φόρουμ, αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω τα συγχαρητήρια και ευχαριστήρια σε όλους που πρόσφεραν προσφέρουν και θα προφέρουν στην όλη προσπάθεια του ανοιχτού λογισμικού (σε έναν κόσμο όπου οι πλειοψηφία σκέφτεται μόνο τον εαυτούλη του και πόσα θα κερδίσει) και ιδιαιτέρα στην τεκμηρίωση και βοήθεια, η οποία και άφθονη είναι και στα Ελληνικά, κάτι που δεν ισχύει στην MS και είναι από μόνο του ένας λόγος να προτιμήσει κανείς το Linux, και δεν κολλάει και τερματίζει γρήγορα και .... .
Αν και φλέρταρα με το Linux εδώ και περίπου 2 χρόνια, όταν έκανα την πρώτη προσπάθεια να εγκαταστήσω το Ubuntu 8.10 στο Toshiba, μου έβγαζε διάφορα σφάλματα και δεν προχωρούσε.Όμως τα περασμένα Χριστούγεννα όταν τα Vista δεν λέγανε να ξεκινήσουν αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω και όχι μονό τα κατάφερα αυτή την φορά αλλά μου έκανε και αναβάθμιση και είμαι τώρα στο 9.10 δίχως να το καταλάβω, και το σημαντικότερο, δεν το έχω μετανοιώσει ούτε μία στιγμή.
Σχετικά με το Clonezilla, (θέλω να βάλω το Ubuntu 9.10 και στο EeePC, το δοκίμασα από LiveUsb και πάει βολίδα σε αντίθεση με το Xandros, το οποίο και αργό είναι και τα κουμπιά της πινακίδας αφής δεν ανταποκρίνονται σε όλες της ενέργειες): 1.Εάν κάνω κλωνοποίηση στο EeePC θα αντιγράψει και της κρυφές κατατμήσεις; 2.Μπορώ να κάνω κλώνο μόνο της κατάτμησης του XP (αχρείαστο θα είναι, αλλά αφού τα πλήρωσα ας το έχω) ή του Xandros ;