Δημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2010, 08:33
από sv9cag
Καλημέρα σε όλους

Διάβασα και εγώ τον οδηγό και είναι πολύ καλός, μπράβο.
Θέλω να ρωτήσω πως γίνετε να κάνεις κλώνο κάποιο δίσκο που είναι σε raid, δηλαδή για λόγους ασφαλείας αντιγράφει τον πρώτο δίσκο και σε ένα δεύτερο ίδιο (όχι να γράφει τα μισά δεδομένα στον ένα και τα άλλα μισά στον άλλο).
Πριν από αρκετό καιρό προσπάθησα να κάνω κλωνοποίηση σε ένα server με raid δίσκους αλλά έβγαζε κάποιο μήνυμα, δεν θυμάμαι ακριβώς τι έγραφε αλλά ήταν σαν να έβλεπε ότι ο δίσκος ήταν σε χρήση και δεν μπορούσε να κάνει κλωνοποίηση, κάποιος φίλος μου πρότεινε να αφαιρέσω το δίσκο και να τον βάλω σαν εξωτερικό σε κάποιο άλλο κομπιούτερ για να κάνω την κλωνοποίηση, επειδή αν απενεργοποιήσω το raid μετά ξανακάνει όλη την διαδικασία αντιγραφής του δίσκου από την αρχή και θέλει πολύ χρόνο γι αυτό.
Αλλο ένα ερώτημα είναι αν το image που δημιουργεί το συμπιέζει ώστε να καταλαμβάνει μικρότερο χώρο.
Θυμάμαι ότι μάλλον δεν το συμπιέζει με αποτέλεσμα να θες τουλάχιστον ίδιο σε χωρητικότητα δίσκο για να κάνεις την κλωνοποίηση, ή κάτι δεν κάνω εγώ σωστά.
Αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του καλά θα ήταν, πληροφοριακά αν έχει σημασία ο δίσκος που θέλω να κλωνοποιήσω είναι από ένα server με windows 2000.

Ευχαριστώ για την ανοχή σας και προκαταβολικά για την βοήθεια σας

sv9cag - Γιώργος

Υ.Σ. Αν κακώς έβαλα το μήνυμα εδώ ας το μετακινήσει κάποιος Admin.