Δημοσιεύτηκε: 06 Μάιος 2010, 18:33
από xXx
Άν έχετε χρησιμοποιήσει ποτέ άλλα λειτουργικά, θα προσέξατε ότι έχουν μία χρήσιμη λειτουργία,
στον ενσωματωμένο διαχειριστή αρχείων τους, η οποία μας επιτρέπει να προβάλλουμε τους φακέλλους
μας, που περιέχουν ταινίες μουσική ή φωτογραφίες, ως μικρογραφίες με το εξώφυλλό τους.
Στο ναυτίλο, τον ενσωματωμένο διαχειριστή αρχείων του Gnome/Ubuntu, αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει
εξ αρχής, πιθανόν γιατί οι δημιουργοί του προσπαθούν να τον κρατήσουν απλό και λιτό, ή ίσως γιατί δεν
το σκέφτηκαν, ή ίσως επειδή δεν θεωρούν μία τέτοια δυνατότητα χρήσιμη ή λειτουργική. Δεν ξέρω...
Άν πάντως εσείς θεωρείτε ότι μια τέτοια δυνατότητα θα σας ήταν χρήσιμη, είστε στο σωστό μέρος!
Υπάρχει ένα πρόγραμμα που ονομάζεται Cover Thumbnailer, το οποίο είναι δωρεάν, ενσωματώνεται
στο Ναυτίλο, και κάνει τη δουλειά για εμάς, χωρίς σχεδόν καθόλου κόπο.
Η ιστοσελίδα του προγράμματος είναι αυτή: http://software.flogisoft.com/cover-thumbnailer/en/.
Το πρόγραμμα είναι πολύ απλό στη χρήση και λειτουργεί άμεσα, μετά απο την επόμενη είσοδο στο σύστημα.

######################

1) Πατάμε Ctrl+Alt+T (αυτή η σειρά πλήκτρων ανοίγει το τερματικό από προεπιλογή στο ubuntu 10.04),
ή πατάμε Alt+F2 και στο παραθυράκι που άνοιξε γράφουμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
gnome-terminal
και πατάμε "Εκτέλεση",
ή από το καταδυόμενο μενού επάνω κλικάρουμε "Εφαρμογές --> Βοηθήματα --> Τερματικό".

2) Στο τερματικό που άνοιξε γράφουμε το παρακάτω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo add-apt-repository ppa:flozz/flozz && sudo apt-get update && sudo apt-get install cover-thumbnailer


3) Αποσυνδεόμαστε και επανασυνδεόμαστε στο σύστημα.
Τώρα το Cover Thumbnailer έχει ήδη πιάσει δουλειά.

Παραθέτω προεπισκόπηση που μας δείχνει τι κάνει το πρόγραμμα για εμάς:
Πριν:
Εικόνα
Μετά:
Εικόνα

Άν θέλουμε να το παραμετροποιήσουμε περισσότερο, τότε δεν έχουμε παρά να τρέξουμε το πρόγραμμα
και να παίξουμε με τις δυνατότητες ρυθμίσεων που μας δίνονται. Αυτό γίνεται ως εξής:
4) Απο το καταδυόμενο μενού επάνω πατάμε "Σύστημα --> Προτιμήσεις --> Cover Thumnailer" ή
πατάμε Alt+F2 και στο παραθυράκι που άνοιξε γράφουμε:
Κώδικας: Επιλογή όλων
cover-thumbnailer


Παραθέτω εικόνες για το τι δυνατότητες μας δίνει το Cover Thumnailer στις 5 καρτέλλες που παρέχονται:
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα


####################

Οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο σε αυτόν εδώ τον οδηγό, μιας και το πρόγραμμα έχει και
το δικό του γραφικό προγραμματάκι για περισσότερες ρυθμίσεις. Το έχω χρησιμοποιήσει εκτεταμένα και δεν
έχω εντοπίσει να δημιουργεί προβλήματα στο σύστημα. Το μόνο θέμα είναι ότι αργεί λίγο την πρώτη φορά
που ανοίγουμε ένα φάκελλο (που δεν είχαμε ξανανοίξει μετά την εγκατάστασή του), γιατί δημιουργεί τις
μικρογραφίες για τον Ναυτίλο. Μετά από αυτό, όλα πάνε σφεντόνα.
Ελπίζω να βοήθησα!
Υστερόγραφο:
Είμαι νέος σε αυτό το φόρουμ, και δεν γνωρίζω ακόμη καλά τους κανόνες λειτουργίας. Άν λοιπόν αυτή η
ανακοίνωση δημιουργεί οποιαδήποτε σύγκρουση, μπορείτε να την αφαιρέσετε (οι διαχειριστές), θα ήθελα
απλώς να ενημερωθώ για τους λόγους που τυχόν σας οδήγησαν σε αυτή την απόφαση.