Δημοσιεύτηκε: 22 Ιουν 2010, 13:57
από Lynx
Σε αυτόν τον οδηγό θα δείτε πως να κόβετε τα αγαπημένα σας τραγούδια με το πρόγραμμα Audacity(το όποιο το βρίσκετε στο Κέντρο Λογισμικού Ubuntu)

Ας ξεκινήσουμε! Λοιπόν!


Ανοίγουμε το Audacity και επιλέγουμε το τραγούδι που θέλουμε να κόψουμε απο το μενού Αρχείο > Άνοιγμα!





Μετά αφού έχουμε επιλέξει το τραγούδι(εγώ επέλεξα το Baby i want you like last summer! :oops: ) το Audacity το ανοίγει και δείχνει κάπως έτσι:





Μετά πιέζουμε το πράσινο κουμπί(Play) μέχρι να φτάσει εκεί που θέλουμε! Μετά όταν φτάσει στο σημείο που θέλουμε να αρχίσει το κόψιμο πατάμε το μπλε κουμπάκι(Pause)






Στο κάτω μέρος της οθόνης βλέπουμε το "Θέση του Audio" και το "Αρχή Επιλογής". Βάζουμε ό,τι γράφει στο "Θέση του Audio" μέσα στο ''Αρχή Επιλογής", δηλαδή από που να αρχίσει η επιλογή.
Παράδειγμα, εμένα το "Θέση του Audio" έγραφε "00h 01m 20s". Στο "Αρχή Επιλογής" έγραψα: 00 01 20
Και αν το κάνουμε αυτό θα γίνει έτσι :







Μετά πιέζουμε ξανά το "Play" και το "Pause" όταν φτάσετε εκεί που θέλετε να τελειώσει το κόψιμο.
Επιλέγουμε το "Τέλος" στο κάτω μέρος της οθόνης. Βάζουμε ό,τι γράφει στο "Θέση του Audio" κάτω από το "Τέλος".
Παράδειγμα, εμένα το "Θέση του Audio" έγραφε "00h 01m 54s". Στο "Τέλος" έγραψα: 00 01 54






Τώρα αφού τα έχουμε ρυθμίσει όλα όπως πάνω ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΤΟ STOP!





Μετά πάμε στο μενού Αρχείο > Εξαγωγή Επιλογής

Επιλέγουμε κάτω δεξιά (εκεί που λέει "Other uncompressed formats") το "MP3 files".(ή οτι άλλο format θέλετε εσείς)
Διαλέγουμε που θα φυλάξουμε το αρχείο και με ποιο όνομα. Πιέζουμε "Αποθήκευση".


Αυτό ήταν!! Και κάπως έτσι έχετε κόψει ένα ρεφρενάκι πράγμα που είναι πολύ βολικό για τον ήχο κλήσης στα κινητά μας!!! :thumbup: :thumbup:

Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τον χρήστη medigeek γιατί βοήθησε και αυτός στο να γίνει ο οδηγός!!!

Εύχομαι να σας αρέσει!!