Δημοσιεύτηκε: 03 Αύγ 2010, 02:06
από vagrale13
Εδω θα δουμε τον τροπο να φτιαξουμε την αναλυση της εικονας boot!
Σε επομενες εκδοσεις το προβλημα θα εχει επιλυθει, αλλα για οποιον βιαζεται..... :mrgreen:
Το προβλημα αυτο προσωπικα μου εχει τυχει μονο οταν χρειαζεται να κανω εγκατασταση τους κλειστους οδηγους για την καρτα γραφικων,
με τους ανοιχτους σε intel και ati, δεν εχω δει να υπαρχει καποιο προβλημα, ακομη ενας λογος για τον οποιο πρεπει να προτιμουμε τους ανοιχτους οδηγους! :thumbup:

1ος Τροπος

Κανουμε εγκατασταση το προγραμμα startupmanager - ειναι στα Αποθετηρια, οποτε το κανουμε εγκατασταση απο τον Διαχειριστη πακετων (synaptic,κλπ.)
το ανοιγουμε απο Συστημα - Διαχειριση συστηγμτος - StartUp-Manager και επιλεγουμε απο εκει την σωστη αναλυση
εχει και αλλες επιλογες οπως, σε περιπτωση που καποιος εχει dualboot, να επιλεξει το default OS, κ.α.
οι διαθεσιμες επιλογες αναλυσης που εχουμε ειναι οι εξης
Κώδικας: Επιλογή όλων
640x480
800x600
1024x768
1280x1024
1600x1200


2ος Τροπος

Αν καποιος, δεν εχει την επιλογη να διαλεξει την σωστη αναλυση, τοτε κανουμε το εξης
ανοιγουμε τερματικο και εκτελουμε
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo gedit /etc/default/grub

βρισκουμε τη γραμμη
Κώδικας: Επιλογή όλων
GRUB_CMDLINE_LINUX=" vga=792"

και αλλαζουμε τον αριθμο με τον σωστο αριθμο της αναλυσης που εχουμε.
εχω μια λιστα ετοιμη, για να μην ψαχνετε να βρειτε ον σωστο αριθμο
αν καποιος εχει διαφορετικη αναλυση, μπορει να δοκιμασει αυτη που ταιριαζει καλυτερα!
Δεν υποστηριζονται ολες οι αναλυσεις! :idea:



Παταμε Αποθηκευση (Δεν αλλαζουμε κατι αλλο) - κλεινουμε το αρχειο - και εκτελουμε στο τερματικο
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo update-grub

και το αποτελεσμα θα πρεπει να ειναι καπως ετσι
Κώδικας: Επιλογή όλων
Generating grub.cfg ...
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.32-24-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.32-24-generic
Found linux image: /boot/vmlinuz-2.6.32-23-generic
Found initrd image: /boot/initrd.img-2.6.32-23-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
done

Αν ειναι διαφορετικο, και μας βγαλει καποιο error, δεν κλεινουμε τον Υπολογιστη,
ποσταρετε το να το φτιαξουμε! :idea:

Αν λοιπον ειναι το αποτελεσμα σωστο, απλα κανουμε επανεκκινηση και ειμαστε ετοιμοι! :thumbup: