Δημοσιεύτηκε: 20 Δεκ 2010, 18:15
από dtrzG
dimikoyris έγραψε:βασικα διαβασα αλλα δεν καταλαβα ποια εντολη ειναι για το copy,ποια για το paste και ουτε πως χρεισημοποιουνται. Γιαυτο ρωτησα. αν καποιος μπωρει να μου δωσει να καταλαβω και πως λειτουργει ειναι περισοτερο απο επιθημιτο.


H εντολη ειναι cp.

About cp

Copies files from one location to another.


Βασικα ειναι 2 σε ενα.Μαζι με την αντιγραφη γινεται επικολληση εκει που θες εσυ.Ας υποθεσουμε οτι εχουμε στην επιφανεια εργασιας ενα αρχειο .txt με το ονομα a.txt.Θες αντιγραφο του στο /home/dimikoyris :
Κώδικας: Επιλογή όλων
cp a.txt /home/dimikoyris
.
Το αρχειο a.txt εχει αντιγραφει απο την επιφανεια εργασιας στον καταλογο σου.Εναλλακτικα μπορεις αντι για /home/dimikoyris να δωσεις ~/ .Ειναι το ιδιο πραγμα.Αλλα μη σε μπερδεψει αυτο!Θες αντιγραφο στην επιφανεια εργασιας οπου ηδη το εχεις?
Κώδικας: Επιλογή όλων
cp a.txt a1.txt
.

Χρησιμοποιησα το α1 και οχι παλι α γιατι οπως θα δεις και μονος σου,αν χρησιμοποιησεις το ιδιο ονομα σου βγαζει μηνυμα λαθους το παρακατω :

Κώδικας: Επιλογή όλων
cp : `a.txt' and `a.txt' are the same file
.

Σου λει δλδ οτι ειναι το ιδιο αρχειο.Επομενως αν θελουμε αντιγραφο στον καταλογο,'η στο φακελο που ηδη ειμαστε,τροποποιουμε λιγο το ονομα.Αν το κανεις κανονικα με το ποντικι,θα δεις οτι και απο μονο του το λειτουργικο συστημα θα σου αλλαξει το ονομα. (θα σου το κανει α(copy).txt !) Αυτα! :thumbup: :wave:

UPDATE : Μετα το ποστ του s.dalas απο κατω μου πρεπει να αναφερω οτι : οταν θα ανοιξεις το τερματικο,πρεπει να αλλαξεις καταλογο για να κανεις την αντιγραφη απο την επιφανεια εργασιας αλλιως θα σου πει οτι δε βρεθηκε το υποτιθεμενο αρχειο! Δηλαδη πρεπει να δωσεις cd Desktop (το εχω στα αγγλικα) και μετα την εντολη cp a.txt /home/dimikoyris! Και στη 2η περιπτωση αν δεν εισαι ηδη στον καταλογο Desktop,ισχυει το ιδιο!Γενικα πρεπει να δωσεις βαση σε ολα οσα λεει ο οδηγος για να μπεις περισσοτερο στο νοημα..Καλο διαβασμα!