Δημοσιεύτηκε: 25 Μαρ 2011, 14:50
από Star_Light
the_eye έγραψε:Αναφέρεις την μνήμη RAM στα ελληνικά ως ΡΑΜ, είναι λάθος, καλύτερα άστο RAM.
Ακόμα τον επεξεργαστή τον αναφέρεις ως ΚΜΕ αλλά και ως CPU και εγώ προτιμώ της ελληνικές λέξεις αλλά είναι έννοιες που έχουν καθιερωθεί με την ξένη συντομογραφία τους.

Το 2 είναι από μόνο του το θέμα πολύ δύσκολο, η προσέγγισή σου είναι καλή. Μπορείς να βάλεις και άλλα. http://oreilly.com/catalog/linuxkernel/ ... /ch10.html
Το 5 για μένα είναι περιττό σε κάποιον άλλο μπορεί να αρέσει. Γενικότερα καλύτερα να έδινες περισσότερα παραδείγματα στην ανάλυσή σου παρά το 5.

:geek: :thumbup:


OK!!!! Κοίτα ήθελα να αναλύσω και το 2 για να μπορει ας πούμε κάποιος (μεσα σε αυτους και εγω) να συζητήσει την λειτουργία των διεργασιών και εσωτερικά ... φυσικα δεν έχω μπει σε μεγάλο βάθος να εξηγήσω τι και πως... απλα επιγραμματικά σε ρωτάει καποιος ξέρεις τι συμβαίνει ... με απλά λόγια πες μου (προσεγγίζοντας μεν σε κάποιο βάθος την κατάσταση μην μου πεις απλα οτι η διεργασία ειναι ένα πρόγραμμα χαίρω πολύ) έχω μια RAM και μια CPU τι δουλειά έχουν αυτές με τις διεργασίες και τι παίζει και με τον πυρήνα και το λειτουργικό . Το 5 δεν είναι πρόβλημα... αν θεωρείται οτι κουράζει τον αναγνώστη γιατι έβαλα και άλλα απο αυτά που μου είπες... εγω το σβήνω!!! Απλα ηθελα να κάνω μια αναπαράσταση σε πραγματικό πρόβλημα που πιθανον να υπήρχε....μετα την θεωρητική αναλυση που προηγηθηκε.

Παρολαυτα άλλαξα αυτα που μου είπες....οκ με την ps -A την πρόσθεσα και έβαλα και περισσότερα παραδείγματα για την at . Τώρα μένει μονο η ps -x να διορθωθει και να βαλω και την killall απλα θελω να την καταλαβω καλα πρωτα σε συγκριση με την απλη kill πριν την βαλω... προτασεις ειναι ευπροσδεκτες.... απλα μου έκανε και μένα εντύπωση διοτι απο σοβαρό βιβλίο διάβασα πως η σημανση -x δειχνει ολες τις διεργασιες.... βεβαια εχεις δικιο προφανως μιας και φαινεται και μεσω του wc -l που το προσθεσα και αυτο.....