Δημοσιεύτηκε: 28 Μάιος 2011, 21:12
από simosx
Rhinomick έγραψε:Θόρυβο έχω πολύ στα βίντεο με ubuntu και νομίζω ότι οφείλεται στο pulse audio.


Νομίζω ότι έχεις αυτό που λένε «κατασκοπευτικό μικρόφωνο», δηλαδή το μικρόφωνο καταγράφει κάθε ήχο στον περιβάλλοντα χώρο ;-).
Ίσως να μπορέσεις να αλλάξεις την ένταση του μικρόφωνου μέσω του alsamixer. Τυπικά δώσε το αποτέλεσμα του alsa-info.sh σε νέα συζήτηση, για να δούμε αν η τιμή σε dB που καθορίζει η κάρτα ήχου μέσω Alsa είναι προβληματική

Rhinomick έγραψε:Δεν σχολίασες αγαπητέ simosx το video editing με τον openshot ,ειδικά τις μεταβάσεις ανάμεσα στα κομμάτια του πρώτου βίντεο!


Πρέπει να πω ότι δεν πρόσεξα ότι υπήρξαν μεταβάσεις. Ήταν πολύ ομαλές; ;-/ Αν το OpenShot έχει εφέ, μπορείς να βάλεις κάτι ώστε να δείξει μια στατική εικόνα με «μετά από 3 λεπτά». Δεν έχουμε ακόμα βίντεο για *buntu που να έχει γίνει τέτοια επεξεργασία.
Κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να βάλεις το gnome-terminal σε πλήρη οθόνη, και να αυξήσεις το μέγεθος της γραμματοσειράς, οπότε να φαίνονται τα μηνύματα.
Δεν ξέρω με το πρόγραμμα κάνεις την εγγραφή του βίντεο. Αν το αρχικό βίντεό σου ήταν σε πλήρη οθόνη, τότε είναι καλό να βάζεις στο Youtube το βίντεο σε πλήρη ανάλυση. Οπότε, οι θεατές θα μπορούν να δουν το βίντεο σε πλήρη ανάλυση στον υπολογιστή τους.

Θέλουμε τέτοια εκπαιδευτικά βίντεο, και θέλουμε να τα βάλουμε και στο κανάλι του Youtube για το ubuntugr.