Δημοσιεύτηκε: 24 Ιούλ 2011, 19:36
από sotos21
Εχω ασχοληθει με τους ανοικτους, την ανοιξη ομως ,τωρα δεν τολμαω να πλησιασω (70 βαθμους το βραδυ πανω σε βαση ψυξης)
Το προβλημα πρεπει να ειναι το ιδιο με τωρα δικαιωματα εκτος gdm.
Οταν εχουμε τους ανοικτους οσοι εχουν πανω απο ενα επεξεργαστη γραφικων ενεργοποιηται ενας διακοπτης που λεγεται switcheroo στην διαδρομη sys/kernel/debug ο διακοπτης αυτος ειναι ενα αρχειο που λεει στο συστημα ποιος επεξεργαστης γραφικων θα αναλαβει μετα την αποσυνδεση. Το προβλημα ειναι ομως οτι πρεπει να παρει δικαιωματα ο χρηστης γιατι αμα το κανεις ως root μετα την αποσυνδεση παιρνεις black screen(λογικο οταν γινεται login μπαινει ο user οχι ο root) Mε ποιο απλα λογια πρεπει να εχεις σαν χρηστης δικαιωματα να αλλαζεις το αρχειο και τα δικαιωματα αυτα να παραμενουν και εκτος gdm ωστε μετα το login να αναγνωριστει η αλλαγη στο αρχειο.
Δεν μπορω ομως να τα καταφερω, μενω λοιπον με τους κλειστους που ουτε αυτοι τα καταφεραν να μου δωσουν δικαιωματα καταφεραν ομως να μου δωσουν normal θερμοκρασιες(μεσημεριατικα εχω αυτη την στιγμη 47 βαθμους) κανονικη διαρκεια μπαταριας(σε σχεση με τα windows) με τιμημα υψηλη χρηση μνημης.Ευχαριστω για τον χρονο σου.