Δημοσιεύτηκε: 07 Σεπ 2011, 18:59
από kzlazy
Η παρουσίαση άλλων διανομών δεν είναι παράταιρη ποτέ κατά τη γνώμη μου, γιατί όλο το θέμα του ελεύθερου λογισμικού και του linux συνδέεται άρρηκτα με την ύπαρξη επιλογών. Πιστεύω ότι όλοι είναι εδώ επειδή το θέλουν και επειδή ξέρουν γιατί το θέλουν. Από εκεί και πέρα οι περισσότεροι έχουν δοκιμάσει άλλες διανομές ή έχουν πολλά μηχανήματα που εξυπηρετούν διαφορετικές ανάγκες, οπότε η ενημέρωση και η ανάπτυξη επιλογών πρέπει να είναι πάντα ευπρόσδεκτη.

Εγώ πάω και ένα βήμα πιο πέρα : ίσως θα μπορούσε να υπάρξει μια κατηγορία με παρουσιάσεις άλλων διανομών (ίσως όχι για ειδικότερα θέματα γιατί δεν χρειάζεται περισσότερο από ένα) αλλά οπωσδήποτε οι παρουσιάσεις θα ήταν χρήσιμες. Για παράδειγμα, έχω ακούσει πολλά για το e-17 αλλά δεν βρήκα το χρόνο να το δοκιμάσω ακόμα (τρεξίματα απρόοπτα). Μου αρέσει να δω μια παρουσίαση της διανομής που το χρησιμοποιεί. Θα μου άρεσε να δω μια καλή παρουσίαση από rolling release διανομές ή παρουσιάσεις από desktop environments όπως το openbox που έχει κάνει ο headless εδωμέσα.

Δεν ξέρω, άποψή μου. Τώρα θα διαβάσω και την παρουσίαση, απάντησα μόνο και μόνο έχοντας διαβάσει την πρώτη πρόταση. Προκαταβολικό ευχαριστώ για τον κόπο, σίγουρα θα σκίζει και από περιεχόμενο.

EDIT : Ωραία η παρουσίαση. Μία ερώτηση μόνο : Μια που το e-17 είναι κάτι τρίτο σε σχέση με το gnome και kde, πως είναι η οπτική ομοιομορφία όταν χρησιμοποιείς εφαρμογές gtk και qt ; Δηλαδή αν ανοίξεις πχ το vlc και το thunderbird ταυτόχρονα, θα είναι ίδιο το θέμα κατευθείαν ή πρέπει να κάνεις ρυθμίσεις και να εγκαταστήσεις πακέτα που θα έχουν αυτό το αποτέλεσμα (της ομοιομορφίας) ;