Δημοσιεύτηκε: 11 Σεπ 2011, 17:50
από fkol k4
pc_magas έγραψε:Καλό distro ο Enlightment υποστιρίζεται από κανά καλό driver για GMA500?

O Enlightement από μόνος του , δεν είναι παρά μια εναλλακτική του metacity-compiz , του Kwin και του mutter του gnome3 . Φαντάσου το κάτι σαν το Eubuntu (E=E17) , αντίστοιχα με τις ονομασίες Kubuntu (K=KDE) , Lubuntu (L=Lxde) και Χubuntu (X=Xfce) . To μόνο που έχει παραπάνω από τα 2 "μικρά" lxde και xfce , είναι και ένα σετ βιβλιοθηκών με κάποιες εφαρμογές ακόμα .

Oτι drivers έχει το ubuntu , έχει και το Bodhi . Απλά , μιας και είναι "ελαφρύ" desktop , ίσως και να δουλεύει λίγο καλύτερα με τους χάλια drivers της GMA500 για Linux .

Για τους "περιπετειώδεις" , να πω ότι o E17 βρίσκεται στα αποθετήρια του ubuntu , και μπορεί να εγκατασταθεί πανεύκολα με την εντολή
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install e17

Δεν το έχω δοκιμάσει στην 11.04 , το έχω κάνει όμως για κανένα μήνα στην 10.10 χωρίς να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα . Όποιος θέλει να δοκιμάσει το περιβάλλον χωρίς να βάλει άλλη μια διανομή , έχει και αυτή την επιλογή . (Αυτό το τελευταίο θα το προσθέσω στον οδηγό).
Προσθήκη:
Rhinomick έγραψε:Καινούρια έκδοση;Την πάτησα,μόλις και ολοκλήρωσα το στήσιμο της προηγούμενης :!: :shock: :shock: :shock:

Ώχ , άστα . :mrgreen:
Και εμένα μια μέρα μου έφαγε αν ξαναστήσω τα πάντα από την αρχή . Αν και ήταν μια ευκαιρία να διορθώσω και κάτι "στραβά" που είχα κάνει την προηγούμενη φορά . :)