Δημοσιεύτηκε: 13 Σεπ 2011, 00:05
από modenas88
fkol k4 έγραψε:
Rhinomick έγραψε:Καινούρια έκδοση;Την πάτησα,μόλις και ολοκλήρωσα το στήσιμο της προηγούμενης :!: :shock: :shock: :shock:

Ώχ , άστα . :mrgreen:
Και εμένα μια μέρα μου έφαγε αν ξαναστήσω τα πάντα από την αρχή . Αν και ήταν μια ευκαιρία να διορθώσω και κάτι "στραβά" που είχα κάνει την προηγούμενη φορά . :)


Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να την ξανά-εγκαταστήσετε. Εγώ ήμουν στην 1.1.0 και αναβάθμισα στην 1.2.0, με ένα
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

Απ' ό,τι κατάλαβα η πολιτική του Bodhi είναι να βασίζεται στις LTS εκδόσεις του Ubuntu και μέχρι την επόμενη LTS να βγάζει "ενδιάμεσες" εκδόσεις -ή αν θέλετε iso- με το λογισμικό που αυτό επιλέγει και όποτε είναι έτοιμο. Δηλαδή είναι κάτι σαν "κυλιόμενη" (Rolling Release) αλλά... μέχρι την επόμενη LTS του Ubuntu, δηλαδή "semi-rolling release". Και αυτή πολιτική -το να μην κυνηγούν τις 6-μηνιαίες εκδόσεις- μου αρέσει πολύ επειδή, κατά την γνώμη μου, έτσι θα είναι πιο ποιοτική διανομή.

Την έχω βάλει στο netboot [cpu: 1.6GHz ; Ram: 1GHz ; HDD] και είναι πολύ ανταποκρίσημο και δεν μου τύχει να κολλάει καθόλου. Σε σχέση με το Lubuntu 11.04 καταναλώνει λίγο λιγότερη RAM, αλλά ο επεξεργαστής είναι λίγο ασταθής. Το Lubuntu είναι σχετικά πιο απλό και user-friendly, ενώ από ομορφιά νομίζω δεν είναι ανάγκη να τα συγκρίνουμε... ούτε καν αντικειμενικά! Από Xubuntu και "πάνω" ούτε συζήτηση και τα δυο είναι εμφανώς γρηγορότερα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα για netbooks και όχι μόνο.

Το Enlightenment έχει λαμπρό μέλλον και πρέπει να το δούμε και σαν default GUI σε αρκετές διανομές!

ΥΓ: Πολύ καλή παρουσίαση. Χρειαζόταν... :bow: