Δημοσιεύτηκε: 13 Σεπ 2011, 13:11
από sotos21
Καταρχήν εντυπωσιάστηκα από την εγκατάσταση ΔΥΟ μόλις λεπτά μαζί με τις ρυθμίσεις,δηλαδή έχοντας κάνει τις κατατμήσεις και έχοντας δώσει όνομα,κωδικό και που θα εγκατασταθεί ο grub πατάω να ξεκινήσει και σε 50sec μου λέει ολοκληρώθηκε και ζητάει επανεκκίνηση.Αφού σκέφτηκα θα κάνει λάθος δεν μπορεί κάτι θα παρέλειψε.Είναι όμως όλα σωστά και από όλες τις διανομές που έχω δοκιμάσει η πιο γρήγορη μετά το puppel. Σε θέμα ομορφιάς απλά δεν παίζεται και στην αναλογία πόρων/ταχύτητας/eyecandy είναι μακράν το καλύτερο.
Τα χαλάμε όμως στην φιλικότητα εγκατάστασης οδηγών για βασικά πακέτα και όταν λέω βασικά πακέτα εννοώ ασύρματο δίκτυο και κάρτα γραφικών.
Πως θα κερδίσει χρήστες η κατά τα άλλα καταπληκτική διανομή αν εγώ που έχω πάρα πολλές φορές και με διάφορους τρόπους εγκαταστήσει τους παραπάνω οδηγούς δεν τα κατάφερα.
Για να γίνω πιο σαφής όταν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση και μπαίνω στο λειτουργικό ως συνήθως καιγόταν το σύμπαν.Εφαρμόζω τις παραπάνω οδηγίες(για ενημερώσεις) και μετά κατεβάζω τους οδηγούς της ΑΤΙ, τους εγκαθιστώ, κάνω επανεκκίνηση παίρνω μαύρη οθόνη.
Δεν στεναχωριέμαι καθόλου είπαμε 2 λεπτά κάνει η εγκατάσταση και ξεκινώ από την αρχή.
Αυτή τη φορά σκέφτομαι θα πάω με τον νόμο, εγκαθιστώ από το synaptic το jockey-gtk με τις εξαρτίσεις του και όλα ο.κ.
Το ανοίγω και προσπαθώ να βάλω μπρος και τους δύο προτεινόμενους οδηγούς(ασύρματο δίκτυο και κάρτα γραφικών)(έναν-έναν) αλλά μου γράφει η εγκατάσταση απέτυχε.Προφανώς λείπουν και άλλες εξαρτήσεις δεν μου τις αναφέρει όμως στο synaptic και αν πρόκειται να βάλω όλο το gnome για μια κάρτα γραφικών χάνω όλη την ουσία της ελαφριάς διανομής.
Κατεβάζω λοιπόν το mini iso της καλύτερης διανομής ubuntu για εμένα την 10.10 και μετά από την ΕΙΚΟΣΑΛΕΠΤΗ εγκατάσταση έκανα συγκρίσεις με την Bodhi.
200ΜΒ χρειάζεται η λειψή 10.10 αντί 105ΜΒ ram της Βodhi Δεν έχει απολύτως τίποτα άλλο εκτός τα gnome-core synaptic gdm network-manager-gnome chromium-browser vlc.
Boot-time (σε ocz ssd 120GB )(από grub σε πλήρη λειτουργικό, δεν έχω login screen)
11.04: 15sec 10.10 (minimal) 10sec Bodhi 7sec
To Bodhi είναι δύο φορές ταχύτερο δέκα φορές πιο όμορφο και εκατό φορές πιο λειτουργικό(από το minimal πάντα)
Τα παραπάνω δείχνουν ότι το μέλλον είναι όλο δικό του.