Δημοσιεύτηκε: 29 Νοέμ 2011, 15:05
από Dimitris
the_eye, έχω μια ερώτηση. Αυτά τα δεδομένα δημοσιεύονται με κάποιο τρόπο, είτε από το χρυσό οδηγό ή από εμάς στην ιστοσελίδα μας. Ο λόγος που δημοσιεύονται είναι για να γινόμαστε γνωστοί. Γιατί να απαγορεύουμε σε κάποιον να τα χρησιμοποιήσει; Αν είναι προσωπικά δεδομένα τότε ο χρυσός οδηγός είναι παράνομος που τα δημοσιοποιεί. Αλλά αν θυμάμαι καλά, ο ΟΤΕ μας ρωτάει στην αρχή αν θέλουμε ή όχι να δημοσιευτούν τα δεδομένα μας. Κι εμένα με ενοχλεί το spam, ιδίως όταν παίρνουν τηλέφωνο στις 6 το απογευμα για να μην ενοχλήσουν δηθεν και είναι συνήθως οι ώρες που ξεκουράζομαι μετά τη δουλειά. Αν δηλαδή ανοίξω το χρυσό οδηγό και ψάξω για υδραυλικούς, βρω έναν και του στείλω διαφημιστικό γράμμα (έντυπο), δε θεωρείται spam; Ή ακόμη πιο απλά τα έντυπα διαφημιστικά που δεχόμαστε στα σπίτια καθημερινά από πιτσαρίες δεν είναι spam; Γιατί δηλαδή η ηλεκτρονική επικοινωνία θεωρείται ανεπιθύμητη και όχι η έντυπη; (Και πάλι για να μη δημιουργηθούν παρεξηγήσεις δεν υποστηρίζω τους spamers, απλά ορισμένα πράγματα μου φαίνονται παράλογα)