Δημοσιεύτηκε: 17 Ιουν 2008, 09:41
από ilpara
RESTRICTED EXTRAS : Τα προτείνουμε ή όχι? Αν ναι, αβίαστα? Αν όχι, ποιες οι εναλλακτικές?
Δεν εννοώ τίποτα περίεργο, μην αρπάζεσαι :D
Να συντονιστούμε-οργανωθούμε προσπαθώ. Δεδομένου ότι οι γνώσεις/εμπειρία μου σε linux είναι λιγότερες από τις δικές σου και του simosx, και δεδομένου ότι ο simosx, αν κατάλαβα καλά, μας προέτρεψε να μην προτείνουμε αβίαστα (ή καθόλου) την εγκατάσταση του restricted-extras δηλ. τον οδηγό σου, αναρρωτήθηκα πρώτον αν υπάρχει εναλλακτική, και δεύτερον τι κάνουμε, δηλ αν συνεχίζουμε ή όχι να προτείνουμε σε νέους χρήστες τον οδηγό σου / restricted extras.
Ήδη έγραψα παραπάνω ότι με τον οδηγό σου σε εμένα, σε άπειρο χρήστη δηλαδή, λύθηκαν προβλήματα που δεν λυνόντουσαν ψάχνοντας codecs κάθε φορά π.χ. που το totem ή ο firefox δεν έπαιζε κάποιο βιντεάκι, συνεπώς τον βρήκα εξαιρετικά χρήσιμο!!! Από την άλλη, ο simosx που είναι εξαιρετικά έμπειρος, εκτός του παραπάνω post του, έγραψε στο http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=10&t=284&st=0&sk=t&sd=a&start=60: "Να προσθέσω ότι ένα πράγμα που γίνεται συχνά, είναι να μπαίνουν πολλά πακέτα από τα restricted, με αποτέλεσμα η εγκατάσταση να αλλάζει πραγματικά πρόσωπο. Ένα τέτοιο προβληματικό πακέτο είναι το ubuntu-restricted-extras. Με την εγκατάστασή του μπαίνουν πακέτα όπως μικροσοφτικές γραμματοσειρές, και δεν υπάρχει δυνατότητα να τις βγάλεις μετά. Βάζοντας τέτοια πακέτα κάνουν τη διανομή να γίνεται μη υποστηριζόμενη (από τη πλευρά μου). Θα τα γράψω αυτά και στη συζήτηση αυτή.". Υποθέτω ότι ο simosx έχει τους λόγους του βάσει της εμπειρίας του, φαντάστηκα ότι τους ξέρεις και εσύ (?), και έτσι αναρρωτήθηκα τι κάνουμε: Προτείνουμε, Ναι ή Όχι, τα restricted-extras? Αν ναι, αβίαστα? Αν όχι, τι εναλλακτικές προτείνουμε?
Με απλά λόγια, ρωτάω, εγώ που δεν έχω προς το παρόν τις γνώσεις για να κρίνω την μια ή την άλλη θέση, όταν χρειαστεί να βοηθήσω κάποιον ή όταν βλέπω νέο χρήστη, τι κάνω, ποια η γραμμή? Ας το συζητήσουμε να το κλείσουμε αν μπορέσουμε.
Φιλικά
Ηλίας