Δημοσιεύτηκε: 19 Ιουν 2008, 11:01
από bullgr
Παρακολούθησα τη συζήτηση και θέλω να εκθέσω και εγώ την άποψή μου.
Κατ' αρχάς δεν ξέρουμε τι περιέχει το ubuntu-restricted-extras;
Γιατί εάν είναι να μην μπορούμε να παίζουμε τα διάφορα media (videos κλπ) μόνο και μόνο για να μην έχουμε τις γραμματοσειρές msttcorefonts, δεν νομίζω να είναι θετικό για όλους τους χρήστες.

Για να κάνουμε "αντάρτικο" με τις γραμματοσειρές msttcorefonts θα πρέπει να ενεργοποιήσουμε την κοινότητα του ubuntu και να τους προτρέψουμε να αφαιρέσουν τις συγκεκριμένες γραμματοσειρές από το ubuntu-restricted-extras και να τις διαθέτουν σε ξεχωριστό πακέτο, και από κει και πέρα όποιος γουστάρει να τις εγκαταστήσει.

Και απ' ότι γνωρίζω αν δεν κάνω λάθος, οι συγκεκριμένες γραμματοσειρές χρησιμοποιούνται στο ubuntu για να μην έχουμε πρόβλημα εμφάνισης στις ιστοσελίδες που χρησιμοποιούν αποκλειστικά αυτές τις γραμματοσειρές.
Δεν τις έχουμε για να γράφουμε στο openoffice.

Τέλος, θέλω να τονίσω ότι οι χρήστες έχουν ανάγκη από ένα λειτουργικό που να κάνει τα πάντα και να παίζει τα πάντα. Εάν τώρα αρχίσουμε να λέμε τους χρήστες "μην βάζετε flash, μην χρησιμοποιείτε mp3, avi, wma, wmv, αλλά μόνο gnash, ogg, theora κλπ" τότε πιστεύετε πραγματικά ότι θα χρησιμοποιούν το ubuntu;
Ή μήπως θα κάνουν dual boot κάθε φορά που θα θέλουν να κάνουν κάτι "restricted";

Συνοψίζω: Συμφωνώ στη χρήση των ανοικτών προτύπων αλλά μόνο εάν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου γρήγορα, σωστά και ευχάριστα. Σε αυτό πιστεύω ότι συμφωνούν όλοι. Οι υπόλοιποι μπορούν να χρησιμοποιήσουν το gobuntu.