Δημοσιεύτηκε: 03 Ιουν 2012, 10:44
από stavrosLinux
sotos21 έγραψε:Για αρχή να ευχαριστήσω τον logari81 γιατί στοhttp://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=44&t=23530&start=0 με την υπόδειξη του από εδώ και μπρός, μπορώ να λειτουργήσω το σύστημα μου με τους ανοικτούς οδηγούς και αξιοπρεπέστατες θερμοκρασίες.
Στην παρακάτω εικόνα φαίνετε από το τερματικό, ότι χρησιμοποιούνται οι ανοικτοί, από το conky, ότι η θερμοκρασία είναι στους 46 βαθμούς(καλοκαιριάτικα) και τέλος από το launcher, ότι βρίσκομαι σε unity 3d.


Πηγαίνοντας εδώ http://www.x.org/wiki/RadeonFeature#KMS_Power_Management_Options βλέπουμε ότι έχουμε την δυνατότητα να αναγκάσουμε την κάρτα γραφικών να δουλεύει σε χαμηλότερες συχνότητες, η οποία δυνατότητα(όπως και άλλες) είναι κρυμμένη από το λειτουργικό. Είναι κρυμμένη, γιατί δεν λειτουργεί σωστά στην θέση auto (κάτι αντίστοιχο της on demand για τον πυρήνα), έτσι η canonical σκέφτηκε "βάλτην πάντα στο high για να μήν έχουμε προβλήματα".
Στο high όμως έπρεπε να είναι όταν π.χ. παίζεις κάποιο απαιτητικό 3d παιχνίδι, αποτέλεσμα υψηλότατες θερμοκρασίες σε idle κατάσταση.
Έδωσα σε τερματικό
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo su

τον κωδικό μου και μετά
Κώδικας: Επιλογή όλων
echo low >  /sys/class/drm/card0/device/power_profile

Έκλεισα το τερματικό γράφοντας exit ή απλά πατώντας το κουμπί και αγνοώντας την προειδοποίηση.
Αποτέλεσμα οι παραπάνω θερμοκρασίες.
Δούλεψα μετά το laptop, με τις εργασίες που έκανα πάντα(π.χ. flash,hd video σε full screen) για 5 ώρες, μήπως δώ τυχόν κολήματα και δεν είδα κανένα, δηλαδή σε εμένα που έχω μέτριο επεξεργαστή και αδύναμη κάρτα γραφικών HD4200(είχα απενεργοποιήση την HD5400 αλλά και όταν την είχα ενεργοποιημένη, δίνοντας την παραπάνω εντολή και με card1, είχα 7 βαθμούς παραπάνω θερμοκρασία δηλαδή 53 βαθμούς αντί για 65)η low δούλεψε ικανοποιητικότατα (κάποιος λιγότερο τολμηρός ή πιο απαιτητικός από τα γραφικά, ας δοκιμάσει με mid αντί για low)
Θα έχει ενδιαφέρον αν δοκιμάσει κάποιος που έχει άλλη κάρτα γραφικών, λογικά αν υπάρχει η διαδρομή /sys/class/drm/card0/device/power_profile πρέπει να δουλέψει.
Πρόβλημα που συνάντησα είναι ότι δεν έχω καταφέρει ακόμα να βάλω το σενάριο να δουλέψει και μετά την επανεκκίνηση-αποσύνδεση, εδώ μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια.
Edit Αυτή την στιγμή με firefox, gedit, terminal και nautilus η θερμοκρασία πήγε από 46 στούς 48, το αντίστοιχο με κλειστούς ήταν από 44 σε 53(σε συνεδρία με compiz γιατί αλλιώς ήταν από 41 σε 45).


μπορεις να κανεις δοκιμές με live cd άλλων *buntu, (kubuntu, xubuntu, lubuntu) και να πάρεις αντίστοιχες τιμές για θερμοκρασίες. Δεν ξέρω αν επιβαρύνει το live cd στις θερμοκρασίες σε σχέση με το δίσκο.