Δημοσιεύτηκε: 08 Ιαν 2009, 21:47
από jsouroufis
Λοιπον μετα απο ενα προβλημα που ειχα, το οποιο λυθηκε (http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=25&t=2773) θα περιγραψω τι ακριβως εκανα!
Μετα τις παρακατω ρυθμισεις, θα μπορουμε να εχουμε 2 υπολογιστες(XP-UBUNTU), που βρισκονται σε τοπικο δικτυο, σε 1 οθονη και να τους ελεγχουμε πληρως!

ΒΗΜΑ 1
Απο τα WIndows, κατεβαζουμε το TightVNC
Κατα την εγκατασταση θα μας ζητηθει να επιλεξουμε αν ελουμε να εγκαταστησουμε το TightVNC server ή TightVNC viewer ή και τα 2. Δηλαδη, αν εχουμε σκοπο το pc με τα windows ΜΟΝΟ να ελεγχει το pc με το ubuntu, τοτε εγκαθηστουμε το TightVNC viewer, Αν θελουμε να ελεγχουμε το pc με τα windows απο το pc με το ubuntu, τοτε εγκαθηστουμε το TightVNC server.
*PC που ελεγχει=TightVNC Viewer
*PC που ελεγχεται=TightVNC server

ΒΗΜΑ 2
Οι τελευταιες εκδοσεις των linux εχουν προεγκατεστημενο προγραμμα VNC, συνεπως θα πρεπει να κανουμε μονο τις ρυθμισεις.
Απο Συστημα(system)->Προτημησεις(preferences)->Απομακρυσμενη επιφανεια(remote desktop) και τσεκαρουμε οπως στην εικονα



Στην καρτελα για προχωρημενους δεν τσεκαρουμε τιποτα.

Οσο κανουμε τις ρυθμισεις στο ubuntu και ειναι συνδεδεμενη η οθονη, κοιταμε ποια ειναι η IP που εχει. εμενα πχ ειναι η 192.168.1.102

Στην δικια μου περιπτωση, ο κυριος υπολογιστης ειναι αυτος με τα XP, αρα στο pc με το ubuntu εχω συνδεσει μονο το καλωδιο ρευματος, το καλωδιο ethernet στο modem/router και ενα παλιο πληκτρολογιο για τον λογο οτι οταν ξεκιναει να κανει boot σταματαει αν δεν το εχω συνδεδεμενο και απλα δεν κανει εκκινηση...(αυτο δεν ξερω αν μπορει να λυθει..)

Οποτε απο τα XP ανοιγουμε το TightVNC viewer και γραφουμε την IP που ειδαμε πριν. (εγω δλδ την 192.168.1.102)
παταμε connect και αν ολα εχουν παει καλα ζηταει(αν εχουμε βαλει απο το ubuntu) κωδικο και βλεπουμε την επιφανεια εγρασιας των ubuntu!

Αντιστοιχα αν ο κυριος υπολογιστης μας ηταν αυτος με τα Ububtu (που σημαινει οτι στα xp θα ειχαμε εγκαταστησει το TightVNC server) θα πηγαιναμε
Εφαρμογες(applications)->internet->προβολη απομακτυσμενης επιφανειας(remote desktop viewer) και θα βαζαμε την αντιστοιχη ip των Windows.

Αυτο ηταν!!

Υπαρχει περιπτωση οταν συνδεθουμε στο ubuntu, η αναλυση να ειναι στα 640*480 και στις ρυθμισεις να εχει μονο 640*480 και 320*240 ασχετα απο την καρτα γραφικων μας.
Ετσι εγινε και σε εμενα και αυτο που εκανα ηταν το εξης:
απο τερματικο
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

αλλα πρωτα του κανουμε ενα backup με
Κώδικας: Επιλογή όλων
cp /etc/X11/xorg.conf /var/backups/X/xorg.backup

Υστερα στο αρχειο που θα ανοιξει και ψαχνουμε να βρουμε που λεει Section "Monitor" και προσθετουμε HorizSync 30-85 και VertRefresh 48-120 ωστε να ειναι ετσι
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
Option "DPMS"
HorizSync 30-85
VertRefresh 48-120

EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection


ετσι θα μπορουμε να εχουμε αναλυση (σε εμενα τουλαχιστον με geforce 5200 στο pc που τρεχει πλεον ubuntu) 1792*1344
Δειτε και εδω αν θελετε για αυτες τις τιμες http://www.cyberciti.biz/faq/howto-use-linux-ddcprobe-command/
ΤΕΛΟΣ! :D

Θα ηθελα να ευχαριστησω τους sudobash, logari81, linuxman και simosx για την βοηθεια τους μιας και ειμαι τελειως ασχετος απο linux και ειμαι πολυ χαρουμενος που μεσα απο την προσπαθεια και την επιμονη καταφερα να προσφερω και εγω κατι! :)