Δημοσιεύτηκε: 26 Οκτ 2012, 15:10
από fkol k4
Ilias95 έγραψε:Έτσι όπως είναι το fstab σου τώρα όλα τα partitions που αναφέρονται δεν προσαρτώνται αυτόματα κατά την εκκίνηση;

Τώρα που τα έχω καταχωρήσει ναι, πριν τα καταχωρήσω ίσχυαν τα εξής:
  • Τα διαμερίσματα που είχα δικαίωμα (χωρίς ιδιοκτήτη ή με ιδιοκτήτη εμένα), προσαρτούνταν στο /media/<το label τους>.
  • Τα διαμερίσματα που ανήκαν στον Root, (όλα όσα βρίσκονται τώρα στο /mnt/...), δεν μπορούσα να τα προσαρτήσω καθόλου με κλικ, ήθελε sudo mount ...

Κατά τα άλλα, παίζει μεγάλο ρόλο και το τι ισχύει για κάθε file manager ή κάθε διανομή όπως γράφει κι ο simosx. Για παράδειγμα, ο dolphin (σε Mint, Sabayon και Fedora) δείχνει στην πλευρική μπάρα οτιδήποτε προσαρτάται σε οποιοδήποτε σημείο προσάρτησης.
Ilias95 έγραψε:Για το /dev/sda1 δηλαδή (αυτό που δείχνεις στα screenshots) το οποίο δεν βρίσκεται τελικά μέσα στο αρχείο.

Tα /dev/sda1 και /dev/sdb1 συγκεκριμένα δεν προσαρτούνται, είναι Unallocated space, απλά τα χρησιμοποιεί ο Grub2 για εκκίνηση σε gpt partition table.
Ilias95 έγραψε:PS. Συγγνώμη αν ξεφεύγουμε λίγο απ' το θέμα.

Καθόλου δεν ξεφεύγουμε, όλος ο οδηγός με τα mount points έχει σχέση.

EDIT:
Ρίξε μια ματιά στο /etc/mtab σου (το δικό μου δεν έχει νόημα, υπάρχουν τα πάντα στο /etc/fstab από πριν)