Δημοσιεύτηκε: 26 Οκτ 2012, 15:43
από fkol k4
Ilias95 έγραψε:Το σύστημα σου είναι διαφορετικό πλέον από αυτό που είχες όταν έφτιαξες τον οδηγό και τράβηξες τα screenshots;
Γιατί απ' τα screenshots φαίνεται ότι το /dev/sda1 είναι ntfs και περιέχει κάποιο Windows λειτουργικό.

Ωπ, σόρρυ, το σύστημα του οδηγού είναι εικονική μηχανή κι εγώ σου απάντησα για το φυσικό μου σύστημα.
Αυτό που έγραψα για τα /dev/sda1 και /dev/sdb1 ισχύει για το /dev/sda7 του οδηγού.

Οπότε, πάμε κατευθείαν στο σύστημα του οδηγού.
Στην 1η εγκατάσταση, αυτή που είναι για να αναβαθμίσουμε, δεν έχω περάσει τίποτα στο fstab, ούτε το NTFS -υποτιθέμενο windows XP- (/dev/sda1) ούτε το FAT32 -υποτιθέμενο Data- (/dev/sda6).
Αν η ερώτηση είναι «Στη συγκεκριμένη περίπτωση σε ποιο configuration file βρίσκονται τα mount points των διαμερισμάτων αυτών;, η απάντηση είναι διπλή:
  • Στην ακριβή συγκεκριμένη περίπτωση (δηλαδή Ubuntu Gnome 10.10), πουθενά. Δεν υπάρχουν mount points, παρά μόνο ένας κανόνας του τύπου «Στο κλικ του Ναυτίλου παίρνουν το mount point /media/<ετικέτα>, ή /media/"XXGB Filesystem" όπου ΧΧGB το μέγεθός τους.
  • Όπως είπε και ο simosx, ανάλογα με την πολιτική της διανομής. Για παράδειγμα, στο Bodhi Linux o παραπάνω κανόνας ισχύει από την εκκίνηση και χωρίς καν κλικ μέσω ενός script αυτόματης προσάρτησης του Bodhi Linux team. Αντίθετα, στο LMDE οποιοδήποτε filesystem υποστηρίζει δικαιώματα (όπως και το NTFS), αν δεν περαστεί στο /etc/fstab, δεν παίρνει mount point παρά μόνο από τον root.

simosx έγραψε:Αυτό πρέπει να το αλλάξεις σε «ό,τι δεν». Αν το «ότι» μπορεί να αντικατασταθεί με το «οτιδήποτε», τότε είναι το άλλο είδος «ότι», και πρέπει να γραφεί ως «ό,τι».

Θα το αφήσω έτσι, για να φαίνεται ότι ούτε ακόμα κι εγώ δεν είμαι απολύτως τέλειος (αν και πλησιάζω... :lol: :lol: :lol: )