Δημοσιεύτηκε: 09 Νοέμ 2012, 06:26
από Learner
:clap: :thumbup: :thumbup: :clap:
Αναλυτικότατος οδηγός , προσπάθησα να βρω λάθη ή παραλείψεις , αλλά όταν συνεργάζονται ικανά και έμπειρα μέλη , δύσκολα βρίσκεις. Έγινε sticky στους οδηγούς. :thumbup:

Η γνώμη μου για το πως αυτός ο οδηγός θα μπορούσε να γίνει υπέρ-πλήρης (να βελτιωθεί κι άλλο) βρίσκεται μέσα στο SPOILER
Spoiler: show
Σε όσους οδηγούς έχω δει , πάντα ακολουθείται η "για προχωρημένους" οδός εγκατάστασης.
Για έναν υπέρ-πλήρη οδηγό (για αρχάριους) θα έπρεπε (κατά τη γνώμη μου πάντα) η ενότητα "εγκατάσταση" να σπάσει σε 2 μέρη.
Το ένα να δείχνει τον απλό τρόπο εγκατάστασης όπου δεν χρειάζεται καμία διαδικασία κατατμήσεων - ούτε συρρίκνωση της κατάτμησης των Windows, απλά να έχουμε ελεύθερο χώρο στα Windows χρειάζεται. Να αναφερθούν τα κρίσιμα σημεία (π.χ περίπτωση ήδη 4 πρωτευόντων κατατμήσεων, να μην σύρει ο χρήστης τον χώρο υπέρ του Ubuntu, να έχει υπόψιν του πως αν γίνει εγκατάσταση από USB μπορεί ο grub να εγκατασταθεί στο USB και πως το διορθώνει κλπ)
Το άλλο να δείχνει τον τρόπο εγκατάστασης όπως είναι τώρα , για προχωρημένους, με κατατμήσεις - ξεχωριστό /home κλπ