Δημοσιεύτηκε: 12 Ιαν 2009, 00:50
από ellas
φίλε "ftso" καταρχάς να σε ευχαριστήσω θερμά για την εργασία σου, με έχει βοηθήσει αρκετά ώστε να καταλάβω για αρχή βασικά βήματα.
κατά την εγκατάσταση "dual doot ubuntu-windows" συνάντησα κάποια προβλήματα-απορίες.
θα τα παραθέσω ώστε να λυθούν οι απορίες μου,
είμαι άνθρωπος του τύπου "για κάθε σου πρόβλημα κανε format" και τον τελευταίο καιρώ σε πληροφορώ ότι έχω κάνει 8 φορές την εγκατάσταση dual boot.

1) Παρατήρησα ότι όταν κάνω "partition με το live cd ubuntu 8.04".. μετά βάλω πρώτα τα "winXP" μετά το ubuntu 8.o4...
Όταν θα κάνω επανεκκίνηση του "pc" δεν θα με βάλει στην διαδικασία να διαλέξω ποιο λειτουργικό σύστημα, να βάλω.....
Αλλά με περνάει κατευθείαν στα "winXP"..
Το έκανα αρκετές φορές επανεκκίνηση και δεν έγινε τίποτα.. Και αναγκάστηκα να ξανά κάνω format- εγκατάσταση.
θα ήθελα μια γνώμη για αυτό...

2) Όταν βεβαία έβαλα πρώτα το ubuntu 8.04 και μετά τα winXP όλα πήγαν πολύ καλά.. δεν σταματάω εδώ....
Κάποια στιγμή ενώ είχα τα winXP στα αγγλικά, αποφάσισα να βάλω τα ελληνικά, οπότε έκανα format το partition f: για να ξανά εγκαταστήσω τα winXP greek... ε σας πληροφορώ ότι και πάλι δεν ανταποκρίθηκε το ubuntu 8.04.. Και αναγκάστηκα ξανά όπως πάντα στο γνωστό format-εγκατάσταση...
δηλαδή κάθε φορά που θα θέλω να αλλάξω ένα από τα λειτουργικά συστήματα θα πρέπει να κάνω format και να χάνω όλες της ρυθμίσεις??

3) + ότι μετά από την εγκατάσταση τον winXP το ubuntu 8.04 είναι ποιο αργό στον "firefox-διαδίκτυο και στην κάρτα γραφικών" από ότι όταν είναι μόνο του.

4) Ενώ είχα το ubuntu 8.04 + winXP, έκανα αναβάθμιση αυτόματα σε ubuntu 8.10, εκεί τα βρήκα σκούρα με κάποιες ρυθμίσεις και δεν μπόρεσα να γυρίσω πάλι στο ubuntu 8.04, και καταλαβαίνετε ότι πάλι έκανα format-εγκατάσταση,
ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ, ΒΑΛΆΝΤΩΣΑ :evil: :evil: :evil:
ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΒΛΕΠΩ pc ΝΑ ΜΕ ΚΥΝΗΓΆΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ FORMAT: ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! :o :o :o

Για εδώ έχω μόνο αυτές τις απορίες, ελπίζω να μπορεί κάποιος να ανταποκριθεί στα ερωτήματα μου...