Δημοσιεύτηκε: 18 Δεκ 2012, 15:05
από The Godfather
Χαιρετίζω κι εγώ με τη σειρά μου την Ελληνική κοινότητα του Ubuntu. Δεν έχω καθόλου εμπειρία με το ubuntu και θα ήμουν ευγνώμων αν μπορούσατε να μου απαντήσετε κάποιες απορίες που αφορούν την εγκατάσταση.

1) Πριν λίγες μέρες χάλασε ο δίσκος του υπολογιστή μου και πήρα καινούριο. Κατά την εγκατάσταση των Windows 7 και πριν δω τους οδηγούς που υπάρχουν για την εγκατάσταση των Ubuntu, δημιούργησα ένα Partition στο οποίο είχα σκοπό να εγκαταστήσω το ubuntu και φαίνεται τώρα σαν Local Disk, αφού δεν το έχω πειράξει καθόλου. Σε αυτή την περίπτωση, από ποιο σημείο θα ακολουθήσω τον οδηγό εγκατάστασης;

2) Όταν θα ξεκινάω τον υπολογιστή και θα έχω πλέον και Windows 7 και Ubuntu, δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το να πρέπει κάθε φορά να επιλέξω από που να γίνεται το boot; Εννοώ να είναι για παράδειγμα σαν default επιλογή η εκκίνηση από τα windows και κατά το boot να μου δίνει 5-10 δευτερόλεπτα σε περίπτωση που θέλω να επιλέξω να με πάει στο μενού επιλογών για την εκκίνηση που αναφέρεται στην προηγούμενη σελίδα;

3) Στον υπολογιστή μου έχω και 2ο δίσκο στον οποίο έχω τα αρχεία μου (videos, μουσική κτλ). Αυτόν θα τον βλέπω μέσα από το ubuntu; Βασικά έτσι δεν θα χρειαστεί να δημιουργήσω άλλο partition για τα αρχεία...

Ευχαριστώ.