Δημοσιεύτηκε: 12 Νοέμ 2013, 09:34
από sotos21
Μπράβο Ηλία για τον οδηγό.
Προτείνω να γράψουμε εδώ τις ιδιαίτερες ενέργειες που κάνει κάποιος από εμάς για να επαναφέρει το σύστημα του.
Αρχίζω από εμένα.
Καταρχήν την πρώτη φορά που ξεκίνησα έκανα κάποιες ενέργειες, όπως η εγκατάσταση να έχει ξεχωριστό home και να δημιουργήσω λίγους φακέλους και αρχεία. Μετά όσες επανεγκαταστάσεις να κάνω γίνονται σε ελάχιστο χρόνο(κάτω από τρία τέταρτα της ώρας)
Την πρώτη φορά δημιούργησα ένα φάκελο με την ονομασία "Πακέτα", μέσα έβαλα ένα αρχείο κειμένου που γράφω τις εντολές που χρειάζεται να δώσω στο καινούργιο σύστημα, ένα φάκελο που αντέγραψα(τον apt από το etc) και ένα άλλο φάκελο που μέσα βάζω τα deb που θα εγκαταστήσω (π.χ. teamviewer κ.α.)
Η δουλειά μου δηλαδή στην καινούργια εγκατάσταση είναι να αντιγράψω τον apt στο /etc/ να κάνω ενημέρωση, μετά να δώσω την εντολή που εγκαθιστά τα extra πακέτα και μετά τις υπόλοιπες που αφορούν ρυθμίσεις στο /
Τέλος μπαίνω στο άλλο φάκελο και δίνω την εντολή για να εγκατασταθούν τα deb.
Ρυθμίζω-καθαρίζω το σύστημα και τέλος.
Όταν κάνω εγκατάσταση σε καινούργια έκδοση επεξεργάζομαι τον apt
Παράδειγμα για εντολή που εγκαθιστά τα extra πακέτα είναι
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install compiz-plugins-default compiz-plugins compiz-plugins-extra compiz-plugins-main compiz-plugins-main-default bleachbit  dh-make dkms execstack dh-modaliases fakeroot libqtgui4 lib32gcc1 libc6-i386 checkinstall autotools-dev ubuntu-restricted-extras lm-sensors cheese unetbootin agave openjdk-7-jre gtk2-engines-pixbuf libva-glx1  joystick jstest-gtk unrar rar unzip vlc ntfs-3g p7zip-full conky conky-all radiotray gksu gparted radeontop skype synaptic compizconfig-settings-manager glines nautilus-open-terminal vdpauinfo vainfo mesa-utils google-chrome ubuntu-tweak

Άμα δω κάποιο που μου αρέσει αφού το δοκιμάσω, το προσθέτω στην παραπάνω εντολή.
Παράδειγμα εντολών ρυθμίσεων στο /
Κώδικας: Επιλογή όλων
gksudo gedit /etc/sysctl.conf
sudo ln -s ~/.themes /root/.themes
sudo gsettings set org.gnome.nautilus.preferences enable-delete true
gksudo gedit /etc/default/apport

Παράδειγμα ρύθμισης-καθαρισμού
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install -f
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean
sudo apt-get autoremove

Εννοείται κάθε φορά που προσθέτω ppa αντιγράφω τον καινούργιο apt
Επίσης επειδή έχω αλλάξει μερικά αρχεία π.χ. rc.local, fstab και grub κρατάω αντίγραφα για να τα αλλάξω γρήγορα στο καινούργιο σύστημα.