Δημοσιεύτηκε: 12 Νοέμ 2013, 21:07
από eliasps
Nαι, το μόνο που γλιτώνεις είναι τα extra copy/paste και θεωρητικά ασύμαντο χρονικό διάστημα για σύντομες διαδικασίες. Το script το κάνεις γιατί μπορείς. :P
Όχι ότι είναι ταλαιπωρία να τα κάνεις χειροκίνητα σε αυτή την περίπτωση.

Το κακό με τη δική μου περίπτωση είναι πως έχω διάφορα ογκώδη πακέτα με το texlive-full (τα συστατικά του) να έχει την πρώτη θέση. Μερικά χρειάζονται κάποιες extra ρυθμίσεις, πράγμα που σημαίνει περισσότερες εντολές.
Έχω την τάση να βάζω στο σύστημα πολλά πακέτα ακόμα και για προγράμματα που χρησιμοποιώ σπάνια ή μπορώ να αποφύγω την χρήση τους με εναλλακτικούς τρόπους.
Ένα παράδειγμα είναι η τελευταία εγκατάσταση που έκανα στον υπολογιστή, προχθές συγκεκριμένα γιατί χάλασα τα δικαιώματα των χρηστών του συστήματος και δεν μπορούσα να τα φτιάξω. Δεν είχα ήχο, για να μπω σε γραφικό περιβάλλον έπρεπε πρώτα να μπω σε κονσόλα, o GDM δεν εμφανιζόταν κλπ.
Αφού έκανα την νέα εγκατάσταση λοιπόν, όταν εκτέλεσα την εντολή για την εγκατάσταση των πακέτων που υπήρχαν στο προηγούμενο σύστημα, έπρεπε να γίνει λήψη 2,5GB δεδομένων με 5GB χρήση στον δίσκο μετά την εγκατάσταση. Αυτό καθυστερεί αρκετά.
Σε αυτή την περίπτωση βολεύει η "αυτοματοποιημένη" διαδικασία, γιατί παράλληλα κοιτάω διάφορα στο internet και ελέγχω που και που το τερματικό για την πρόοδο και τυχόν σφάλματα.

Προσπαθώ να βρω τρόπο τώρα να βελτιώσω την διαδικασία με όσο το δυνατόν λιγότερες εντολές και χωρίς περιθώρια σφαλμάτων.


:lol: