Δημοσιεύτηκε: 19 Ιούλ 2014, 23:43
από Reinach
Προσπάθησα από τα λινκς που παραθέτεις πιο πάνω να βγάλω κάποια άκρη αλλά δεν βρήκα κατανοητές οδηγίες που να επιτρέπουν αναβάθμιση με μικρό "κόστος" σε χρόνο και υπομονή. Έφτιαξα LiveUSB με Ubuntu 14.04 αλλά και με Lubuntu 14.04. Ενώ ο υπολογιστής προβλέπει εκκίνηση από στικάκι, παρ' όλα αυτά δεν δούλεψε με καμιά από τις δύο περιπτώσεις.

Όταν όμως έφτιαξα LiveCD με το Lubuntu 14.04 εκκίνησε κανονικά από εκεί. Επέλεξα αρχικά "Αναβάθμιση" και ξεκίνησε η διαδικασία, αλλά καθυστερούσε υπερβολικά στη διαγραφή πακέτων που θεωρούσε ότι είναι ασύμβατα με τη νέα έκδοση. Έτσι, ακύρωσα τη διαδικασία και διάλεξα μετά εγκατάσταση εκ νέου αλλά να ορίσω εγώ χειροκίνητα τις κατατμήσεις ("Κάτι άλλο" στις επιλογές εγκατάστασης). Επέλεξα τις ίδιες κατατμήσεις που υπήρχαν αλλά το /home το άφησα χωρίς φορμάρισμα. [Να πω ότι στην αρχική σελίδα που εμφανίστηκε με το LiveCD και με τον κέρσορα πάνω στην Εγκατάσταση του Λειτουργικού, πάτησα F6 και από εκεί συμπλήρωσα forcepae στις παραμέτρους εκκίνησης, όπως είδα στο ένα από τα λινκ που δίνεις πιο πάνω - δεν ξέρω αν αυτό βοήθησε στην επιτυχή εγκατάσταση]

Τέλος πάντων, η εγκαταταση εξελίχθηκε ομαλά. Στη συνέχεια - και μέσα από το Lubuntu 14.04 LTS πλέον - έκανα όλες τις ενημερώσεις και μετά εγκατέστησα το ubuntu-desktop. Όλα καλά με την εγκατάσταση, εκτός του ότι το Unity κάνει αρκετά "σπασίματα" κατά τη λειτουργία του: ό,τι επιλογές κάνω με το ποντίκι, εξελίσσονται σε καρέ-καρέ, π.χ. άνοιγμα, κλείσιμο παραθύρου, ανοιγμα, κλείσιμο εφαρμογής κλπ. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν θέμα με κάποια default ενεργοποιημένα εφέ και εγκατέστησα το Unity Tweak Tool από όπου ξετίκαρα ό,τι φαινόταν να σχετίζεται με εφέ, αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε. Μου κάνει εντύπωση πάντως, αφού το χειμώνα αναβάθμισα τη μνήμη του λάπτοπ στα 2GB και δεν νομίζω ότι είναι τόσο χαμηλή ώστε να δικαιολογεί τέτοια βραδύτητα.

Στην έκδοση Ubuntu 12.04 LTS που είχα, έμπαινα με Ubuntu 2d. Δεν ξέρω αν γίνεται κάτι αντίστοιχο εδώ. Τώρα πάντως κάνω είσοδο με το Lubuntu 14.04 το οποίο τρέχει μια χαρά αλλά δεν είναι τόσο sleek και μου φαίνεται και πιο δύσχρηστο σε σχέση με το Unity (το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά βέβαια τα προηγούμενα χρόνια). Συν το ότι στα άλλα 2 λάπτοπ του σπιτιού έχω Unity και βολεύει να είναι ίδιο παντού.