Δημοσιεύτηκε: 11 Αύγ 2014, 16:43
από fkol k4
George Pantelis έγραψε:Αρα, χάνεις το πλεονέκτημα να έχεις ξεχωριστό / home

Το πλεονέκτημα του ξεχωριστού /home partition έγκειται στην περίπτωση που θέλουμε να κάνουμε επανεγκατάσταση του λειτουργικού.
Αυτό όμως παρακάμπτεται με δύο τρόπους.

Ο ένας βρίσκεται σε αυτόν εδώ τον οδηγό, όπου περιγράφεται η διαδικασία του πως να επανεγκαταστήσεις ένα λειτουργικό σύστημα (εννοείται κάνοντας καθαρή εγκατάσταση) ακόμη και αν δεν έχεις ξεχωριστό /home.

Κατά δεύτερο λόγο, το ίδιο το Live μέσο του Ubuntu προσφέρει την δυνατότητα να κάνεις επανεγκατάσταση του λειτουργικού χωρίς να πειράξει τα αρχεία σου (δηλαδή αυτό που δείχνω στον οδηγό, αλλά αυτοματοποιημένα).
vagrale13 έγραψε:Και ομως υπαρχει λογος και δεν ειναι καθολου περιτο.

Προς το παρόν δεν μπορώ να σκεφτώ την περίπτωση χρήσης που αυτό θα εξυπηρετούσε όσο φυσικά μιλάμε για την περίπτωση single boot.
Επειδή όμως υπάρχει πιθανότητα να μην έχω σκεφτεί κάποια υποπερίπτωση, θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να δούμε μια περίπτωση χρήσης όπου να είναι χρήσιμο κάτι τέτοιο σε single boot υπολογιστή με έναν μόνο δίσκο.

Κι εγώ βέβαια χρησιμοποιώ ένα ξεχωριστό διαμέρισμα (μάλλον έναν ολόκληρο δίσκο) σε ένα τρίτο mountpoint, αλλά αυτό είναι χρήσιμο μόνο και μόνο επειδή:
  • Δεν έχω μόνο ένα λειτουργικό, αλλά περισσότερα, οπότε είναι καλό να υπάρχει ένας κοινός χώρος αποθήκευσης αντί να προσπαθείς να θυμηθείς που έσωσες τι.
  • Ο δίσκος που φιλοξενεί τα λειτουργικά συστήματα είναι μικρός.
Αλλά και πάλι μιλάμε για ξεχωριστό δίσκο. Σε ένα laptop (και συγκεκριμένα σε αυτό για το οποίο ρώτησε ο tronio) δεν ισχύει αυτό.

Γενικότερα πάντως, προσωπική μου άποψη είναι πως σε όσο λιγότερα partitions χωρίζεται ένας δίσκος, τόσο καλύτερα.
Όχι από άποψη αξιοπιστίας, αλλά από την άποψη πως ένα partition έχει σταθερό μέγεθος, οπότε πάντα θα υπάρχει η πιθανότητα να μείνουμε κάπου από χώρο ενώ ο δίσκος συνολικά θα μπορούσε να χωρέσει άνετα περισσότερα πράγματα.

Για του λόγου το αληθές. ένα screenshot του Gparted μου:

Αν εξαιρέσουμε τα 2 "υποχρεωτικά" bios-grub και UEFI partitions (τα οποία δεν πιάνουν ούτε 1GB στο σύνολο), στο ένα και μοναδικό partition του δίσκου υπάρχουν 3 διανομές (Ubuntu, Debian, Arch) μαζί με τα /home τους, και ξέρω πως καμία από αυτές δεν θα γεμίσει μόνο το δικό της κομμάτι του δίσκου.