Δημοσιεύτηκε: 20 Οκτ 2014, 22:19
από abramis
λοιπόν το κανα, την πήρα την απόφαση μετά από πολλές αναβολές και επιφυλάξεις. πιο πολύ με σπρωξε το ότι είχα θέμα με την αναμονή του νετβοοκ με xubuntu όταν το λειτουργούσα με μπαταρία. το άνοιγα, με βγαζε στην log in screen, έβαζα κωδικό και μετά μαύρη οθόνη... με control+alt+dlt με βγαζε πάλι log in screen, αλλά τι να το κάνεις... ήθελε επανεκκίνηση. οι ρυθμίσεις του xfce δεν με λειτουργούσαν για να μην μπαίνει σε log in μετά την αναμονή οπότε... tasksel. θα πήγαινα σε kubuntu αλλά είπα να πάω για πιο σίγουρα σε unity δλδ ubuntu desktop σαν επιλογή στο tasksel (που θεωρητικά "μισώ" αλλά τεσπα στο νετβοοκ το βαλα, δεν πιάνεται αυτό :P ). αλλιώς όμως τα περίμενα κι αλλιώς μου βγήκαν... περίμενα να σβήσει ότι έχει από προγράμματα του xfce και πακέτα του. ναι μεν δεν υπήρχε το xubuntu-desktop μετά, το δα στο synaptic, αλλά υπήρχαν πάρα πολλά πράγματα του xfce. τα βρήκα και τα σβησα (πιστεύω τα περισσότερα) απ' το synaptic. μου σβησε και προγράμματα, το gimp και το vlc! οκ το πρόβλημα μου το λύσε με την αναμονή απλά λέω τι με ξένισε. επίσης το libreoffice το xubuntu δεν το χε από default, και το χα βάλει εγώ. είχα το 4.1 από παλιά, τώρα πήγε έβαλε το 4.2 και το 4.1 ταφησε κι αυτό... τεσπα με τα πολλά και μετά από αρκετή ώρα που φαγα για καθάρισμα, το θετικό είναι ότι ο χώρος στο partition έμεινε αμετάβλητος σε σχέση με πριν.

κάτι άσχετο (καλά όχι ότι τα παραπάνω είναι όλα σχετικά :) ), έχω πχ το φιρεφοχ ανοιχτό, άμα πατήσω πάνω στο εικονίδιο αριστερά θέλω να ελαχιστοποιείται, γίνεται αυτό; (τώρα μόνο ανοιγεί από κει)