Δημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2015, 20:52
από fkol k4
koleygr έγραψε:Έλεγα μήπως... σ ευχαριτστώ... Απλώς το Gentoo ζητάει χωριστό /boot και νόμιζα πως ίσως βοηθάει γενικά το linux κατι τέτοιο.

Ούτε για το Gentoo χρειάζεται ξεχωριστό /boot. Είναι παλιότερη τακτική και απλά έχει μείνει η πρόταση από κεκτημένη ταχύτητα.
koleygr έγραψε:Έπειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ext4

Νομίζω πως έχεις χρησιμοποιήσει. Είναι το default σύστημα αρχείων για όλες τις διανομές Linux.
Για το ρεύμα δεν νομίζω πως χρειάζεται να γίνει κάποια ειδική ενέργεια γενικότερα, εχθές που έπεσε το ρεύμα σε εμένα απλά περίμενα να έρθει και ξανάνοιξα τον υπολογιστή.
Δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα σε κανένα διαμέρισμα (είτε BTRFS, είτε NTFS, είτε ext4).
koleygr έγραψε:Το $HOME τί είναι? Εγώ μιλούσα για partition /home. Εσύ μιλάς για το φάκελο χρήστη μέσα στο σύστημα? Έτσι κι αλλιώς εγώ δίνω το ίδιο όνομα χρήστη σε όλες μου τις διανομές... Αυτό δε σημαίνει πως θα γινόταν κοινό και το $HOME? Μήπως πρέπει να αλλάζω όνομα χρήστη στις διανομές μου? Αν μπορείς εξήγησε τί διαφορά έχει

Ναι, $HOME είναι ο φάκελος χρήστη.
Επίσης ναι, αν έχεις κοινό /home partition και βάλεις το ίδιο όνομα χρήστη θα γίνει κοινό και το $HOME, πολύ σωστά. Αλλά:
Ας πούμε πως έχεις κοινό $HOME σε Debian, Ubuntu Arch και Fedora και πως χρησιμοποιείς Firefox.
Το Ubuntu περνά στον νεότερο Firefox γρηγορότερα από όλες τις διανομές, η Fedora και το Arch 2-3 μέρες μετά το Ubuntu και το Debian χρησιμοποιεί Firefox-esr.
Ας πούμε λοιπόν πως σήμερα έκανες ενημέρωση στον Firefox για το Ubuntu, οπότε τσεκάρει για συμβατότητα της νέας έκδοσης με τα add-ons, όλα καλά...
Αύριο εκκινείς από Fedora ή Arch και ανοίγεις τον Firefox. Αυτό σημαίνει πως το προφίλ του Firefox έχει περάσει πλέον στην έκδοση 36, αλλά εσύ ανοίγεις έκδοση 35.
Ακόμα καλύτερα, το Debian θα έχει την 31 (τελευταία esr).
Αυτό μπορεί να συμβεί με πολλά προγράμματα (και κυριότερα με ρυθμίσεις gtk, dconf κτλ)
koleygr έγραψε:και τι προτείνεις.

Να μην κάνεις κοινό /home. Κάνε ένα partition τη διανομή (ούτε /boot ούτε /home, μόνο ένα /), έτσι κι αλλιώς τα αρχεία σου τα έχεις αλλού.
koleygr έγραψε:Ευχαριστώ... Απλώς είδα πως πχ ο kile μου κατέβαζε και τις μισες λειτουργίες του kde για να τρέξει και είπα μήπως...

Για deb-based διανομές μπορείς να παρακάμπτεις τις δευτερεύουσες εξαρτήσεις με
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get --no-install-recommends install <package>