Δημοσιεύτηκε: 13 Φεβ 2015, 22:09
από koleygr
fkol k4 έγραψε:Ούτε για το Gentoo χρειάζεται ξεχωριστό /boot. Είναι παλιότερη τακτική και απλά έχει μείνει η πρόταση από κεκτημένη ταχύτητα.


Έ τους άσχετους... δεν είναι ικανοί να φτιάξουν ουτε έναν οδηγό χωρίς να παραπέμπουν σε ξεπερασμένες τακτικές... Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχει
άλλη διαδικασία αν δεν κάνεις ξεχωριστό /boot και συγκεκριμένα με ext2.

fkol k4 έγραψε:Νομίζω πως έχεις χρησιμοποιήσει. Είναι το default σύστημα αρχείων για όλες τις διανομές Linux.
Για το ρεύμα δεν νομίζω πως χρειάζεται να γίνει κάποια ειδική ενέργεια γενικότερα, εχθές που έπεσε το ρεύμα σε εμένα απλά περίμενα να έρθει και ξανάνοιξα τον υπολογιστή.
Δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα σε κανένα διαμέρισμα (είτε BTRFS, είτε NTFS, είτε ext4).


Και σε αυτό έχεις δίκιο. Άν και συνήθως κάνω παντού custom install και δέ θυμόμουν να διάλεξα ποτέ ext4 ... είδα στο Gparted οτί μόνο το ubuntu μου είναι σε ext3 και όλα τα άλλα ext4.

fkol k4 έγραψε:Να μην κάνεις κοινό /home. Κάνε ένα partition τη διανομή (ούτε /boot ούτε /home, μόνο ένα /), έτσι κι αλλιώς τα αρχεία σου τα έχεις αλλού.


Ωραία... Η λύση που σκεφτηκα (τελικά το google λέει πως το σκεφτομαι γράφεται με φ :) ) είναι πχ στις debian based διανομες μου και εφόσον ξέρω
πού εγκαθίσταται το κάθε τί, να τα κάνω copy paste από την πρώτη διανομή... να γλυτώσω το download... αλλά από την άλλη το download το κάνει μόνο του
ενώ το να βρώ πού γράφει το κάθε πακέτο και να το παραμετροποιήσω αναλόγως θα με κάνει βέβαια καλύτερο linux-user αλλά μάλλον πως θέλει το χρόνο του
και έχει και πολύ ρίσκο να μη δουλέψει τίποτα στο τέλος... (off topic ήταν αυτό)

fkol k4 έγραψε:Για deb-based διανομές μπορείς να παρακάμπτεις τις δευτερεύουσες εξαρτήσεις με
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get --no-install-recommends install <package>


Δεν είχα συνειδιτοποιήσει πως υπάρχουν δευτερέυουσες εξαρτήσεις... Νόμιζα πως κάθε φορά βάζει μόνο τα απαραίτητα...

Θενκς...

Υ.Γ.: Αρχίζω και τον οδηγό για multi-linux... μόνο που οι μισές φωτο θα είναι από κάμερα γιατι δεν χρησιμοποιώ virtual box