Δημοσιεύτηκε: 12 Δεκ 2016, 12:18
από kyknos123
Παιδια δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, βαλτε λιγο φαντασια, εστω οτι μεσα στο βιντεο εχουμε ενα κρυμενο rar αρχειο, η επικεφαλιδα head πριν την συγχωνευση του rar αρχιζει ως
0x52 0x61 0x72 0x21 0x1A 0x07 0x00 για την αναγνωση του αλγοριθμου απο το εκαστωτε rar-zip προγραμμα αν την επικεφαλιδα την αντιστρεψω η την ανακατεψω και οχι μονο αλλα ολη την την πληροφορια rar σαν τραπουλα δηλαδη hex reverse με τοσες χιλιαδες code binary address με hex editor και φτιαξω μια database c# η mysql για το χτισιμο με τη σειρα της πληροφοριας για την αναγνωση διαφορετικα αν ολη η πληροφορια ειναι ανακατεμενη θα ειναι μια ωραιοτατη μη προσπελασιμη.
Τα Ransomware cryptlockers που προσβαλουν υπολογιστες και κλειδωνουν αρχεια ζητωντας λυτρα τι νομιζετε οτι κανουν? ανακατευουν την πληροφορια των αρχειων σαν τραπουλα
Αν μια ταινια mp4 που αρχιζει το head 0x00 0x00 0x00 0x18 0x66 0x74 το παω προς το τελος με τυχαια σειρα το metadata καπου στο ενδιαμεσο και ολη η πληροφορια ανακατεμενη μεταξυ των εκατομμυριων bytes με απειρους εξακις συνδιασμους μεταξυ τους συγχωνευμενο μεσα σε ενα αλλο, πειτε μου τι ειδους σκαναρισμα αναγνωρισης αλγοριθμου χρειαζεται για την ανακατασκευη της ταινιας και τι υπολογιστικη ισχυ χρειαζεται για να συνδυασει ολες τις πληροφοριες και πως θα κρινει αυτο ποια πληροφορια αντιστοιχει σε ποια και πως θα κρινει να διαλεξει ποια ειναι χρησιμη πληροφορια για να κρατησει και ποια αχρηστη?

EDIT και για να το κανω πιο περιπλοκο την ανακατεμενη-αχταρμα πληροφορια της ταινιας τη σπαω σε 10 κομματια τη συγχωνευω σε 10 ασχετα αρχεια και τα ανεβαζω σε 10 cloud διαφορετικες και απο ενα αρχειο υπηρεσιες με καθε ενα διαφορετικο username με διαφορετικα private emails register για να μην με συσχετισουν οτι ειμαι ο ιδιος, τι θα κανουν? Θα σκαναρουν ολες τις cloud υπηρεσιες ολων των χρηστων για να συσχετισουν ποιο αρχειο ειναι δικο μου και θα παρουν τα 10 ασχετα αρχεια και να τα ενωσουν σε μια? Ουτε στην ταινια κωδικα da vinci τετοιο σεναριο