Δημοσιεύτηκε: 04 Ιούλ 2017, 21:19
από pc_magas
Στον υπολογιστή της εργασίας μου λόγο ότι τα 8GB δεν μου αρκούν για το λογισμικό το οποιό τρέχω ξέμενα εύκολα από μνήμη. Ακόμη παρατήρησα ότι κατα την εγκατάσταση κάπως δεν δημιουργήθηκε SWAP χώρος (ίσως να παίζει λόγο ότι το λειτουργικό είναι σε SSD δίσκο εξ ολοκλήρου). Έτσι λοιπόν προκειμένου να εκμεταλευτώ την ταχύτητα του SSD σαν επέκταση της μνήμης έκανα ένα αρχείο το οποίο εκμεταλεύτικα σαν SWAP.

H διαδικασία η οποία ακολούθησα ήταν:

  1. Να δημιουργήσω ένα αρχείο γεμάτο 0 μεγέθους 16GB:
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    sudo dd if=/dev/zero of=/mnt/16GB.swap bs=16024 count=1048576
  2. Nα το κάνω swap
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    sudo mkswap /mnt/16GB.swap
  3. Να του περιορίσω τα δικαιώματα:
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    sudo chmod 0600 /mnt/16GB.swap
  4. Και να ορίσω που να κοιτά για swap:
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    sudo swapon /mnt/1GB.swap
  5. Τέλος το όρισα οριστικά σαν swap στο αρχείο /etc/fstab με την παρακάτω γραμμή στο τέλος της για να έχω τον χώρο σε κάθε εκκίνηση:
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    /mnt/16GB.swap         swap            swap    defaults        0 0


Πιθανές ερωτήσεις:

  1. Και καλά ρε κομπάρε τι θα κάμνω εαν ηθέλο περισσότερο η λιγότερο swap;
    Από τα παραπάνω βήματα στο πρώτο βήμα όρισε πόσα MEGABYTES χώρου swap θες απλά ορίζοντας την παράμετρο bs= με την κατάλληλη τιμή πχ εάν θές 1GB swap η εντολή θα γίνει:
    Κώδικας: Επιλογή όλων
    sudo dd if=/dev/zero of=/mnt/16GB.swap bs=1024 count=1048576
  2. Μπορώ να έχω άλλο όνομα αρχείου πέραν του /mnt/16GB.swap .
    Σύμφωνα με το μικρό μου πόνυ :lol: (Κάτι με έποιασε και το έβαλα για τρολιά :P ) μπορείς απλά να θυμηθείς να ορίζεις την κατάλληλη ΠΛΗΡΗΣ διαδρομή του αρχείου που επιθυμείς αντί για /mnt/16GB.swap .


Προσοχή o SSD δίσκος έχει περιορισμένους κύκλους εγγραφής έτσι ενδείκνυται η χρήση του παραπάνω οδηγού σε δίσκους που δεν θα σας βλάψουν άμεσα οικονομικά. (Πχ στον εταιρικό υπολογιστή της δουλειά σας που πληρώνει και συντηρεί η εταιρεία που εργάζεστε, καλή ώρα.)



Ακόμη σύμφωνα με τον @the_eye καλό είναι να περιορίσετε το swappiness στην τιμή 1 αλλάζοντας την στο αρχείο:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo nano /proc/sys/vm/swappiness