Δημοσιεύτηκε: 06 Απρ 2009, 16:10
από digibill
d_34gl3 έγραψε:
digibill έγραψε:(σημ: υποτίθεται ότι το foremost μπορεί να διαβάσει και κατευθείαν τον δίσκο που σας ενδιαφέρει, χωρίς να χρειάζεται να φτιάξετε το image. Εγώ ωστόσο δεν έχω καταλάβει ακόμη πώς γίνεται αυτό!)

Ενδιαφέρον οδηγός!Έκανα μια δοκιμή λοιπόν στο foremost χωρίς να ψάχνω κάτι συγκεκριμένο,απλά για να γνωρίσω λίγο τις δυνατότητες του.Ψάχνοντας στο man αλλά και στο sourgeforge ώπου στεγάζεται το project δεν βρήκα πως μπορείς να το καλέσεις ώστε να διαβάζει απευθείας απο τον σκληρό δίσκο και όχι απο image file.

Παρόλα αυτά με μια σύντομη δοκιμή του τύπου
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo foremost -o /media/disk/RESCUE -t all -i /dev/sdb3
έγινε η δουλειά που ήθελα δηλαδή διάβασε απευθείας τον δίσκο/partition (sdb3 στην περίπτωση μου).
Έτσι καταλήγω στο συμπέρασμα πως η είσοδος ("-i") μπορεί να είναι είτε image file είτε ο δίσκος/partition.


Πολύ απλό και λογικό :mrgreen: Τόσο απλό που..... ούτε που το είχα σκεφτεί!!!!! :lol:
Μπράβο για την διαπίστωση λοιπόν :D

Σχετικά με το magicrescue και το testdisk, είναι πιο απλά και κατανοητά στην χρήση........ Το testdisk μάλιστα έχει ήδη έναν πολύ καλό οδηγό εδώ τον οποίος ίσως χρειάζεται απλά να μεταφράσουμε ;)

Το έχω στα υπ'οψιν όταν βρω κι άλλο χρόνο :)